Ana SayfaEğitimTürkiye'de Görülen İklim Tipleri

Türkiye’de Görülen İklim Tipleri

Bir bölgede uzun süre devam eden hava olayları ve sıcaklık ortalamasına iklim denir. İklimi inceleyen bilim dalına klimatoloji denir. Hava durumu bir yerde görülen kısa süreli olaylardır. Ülkemizde hava olaylarını inceleyen yer meteorolojidir. Türkiye’de 3 tip iklim görülür. Bunlar; karasal iklim, akdeniz iklimi ve karadeniz iklimidir.

i̇klim tipleri

Karasal İklim: Bu iklim tipi karasal yani iç bölgelerde görülmektedir. İç Anadolu bölgesinde, Doğu Anadolu Bölgesinde, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde, Marmara Bölgesinde ve Ege Bölgesinin iç bölgelerinde görülmektedir.

karasal i̇klim

Bu iklim tipinde yazları sıcak ve kurak, kışları çok soğuk ve kar yağışlıdır. En yoğun kar yağışının görüldüğü iklimdir. Karasal iklim çok soğuk olduğu için çok fazla meyve sebze çeşidi yetişememektedir. Yetişen en önemli ürün buğdaydır. Özellikle iç Anadolu bölgesinde, Konya Ovasında yetişir. Ülkemizde iç Anadolu bölgesi Tahıl Ambarı olarak anılmaktadır. Arpa Doğu Anadolu bölgesinde çok yetişir çünkü arpa soğuğa dayanıklı bir üründür. Bu iklim tipinin bitki örtüsü bozkır (step) dir. Bu iklim tipinde evler toprak, kerpiç tipindedir. Karasal iklimde en çok yağış düşen mevsim ilkbahar mevsimi, en az yağış düşen mevsim yazdır.

türkiye orman haritası

Akdeniz İklimi: Akdeniz Bölgesinde, Ege Bölgesinin kıyı kesimlerinde, Marmara Bölgesinde görülen iklimdir. Akdeniz ikliminde yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlıdır. Genellikle yağış tipi olarak yağmur görülür. Kar çok nadir görülmektedir. En çok yağışı kış mevsiminde alırken en az yağışı yaz mevsiminde alır. Bitki örtüsü makidir. Geleneksel ev tipi taştır. Yazları daha serin kışları daha ılık olsun diye bu şekilde düşünülmüştür. Akdeniz ikliminde turunçgiller yetişir.

karadeniz i̇klimi

Karadeniz İklimi: Karadeniz Bölgesini ve Marmara Bölgesinde görülen iklim tipidir. Karadeniz mevsiminde havalar serindir. Kışın ılıktır, kar yüksek kesimlere düşer kıyı kesimlere pek düşmez. Yazları ılık, kışları serin geçer. Karadeniz İkliminin bitki örtüsü ormandır sebebi ise bölgenin çok yağışlı olmasıdır. Orman çok olduğu için geleneksel ev tipi ahşaptır. Karadeniz bölgesinde en çok yağış sonbahar mevsiminde düşer en az yağış ise ilkbahar mevsiminde düşer. Bu bölgede yetiştirilen ürünlerden en önemlisi çaydır. Çok yağış isteyen bir ürün olduğundan ülkemizde bu bölgede yetişmektedir. Özellikle Rize bölgesinde yetişmektedir. Bununla birlikte fındık ve mısırda yetiştirilen ürünlerdir.

Marmara (geçiş) iklimi: Marmara iklimi, Marmara Bölgesi’nin Kuzey Ege’yi de kapsayacak şekilde güney bölümünde meydana gelmektedir. Karasal iklimde olduğu gibi yazları çok sıcak ve kışları çok soğuk geçmemektedir. Kışları Akdeniz iklimi kadar serin, yazları Karadeniz iklimi gibi yağışlı değildir. Bu yüzden Marmara iklimi, karasal iklim ve Akdeniz iklimi arasında geçiş iklimi olarak bilinmektedir. Marmara iklimi bitki örtüsü, Akdeniz kökenli bitkiler, yüksek kesimlerde kuzeye bakan yamaçlarda Karadeniz bitki topluluğu özelliğindeki nemli ormanlardan meydana gelmektedir.

arıcılık malzemeleri
büşra çelik
Büşra Çelik
Yazılarımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Yorum kısmından sizlerde ekleme yapabilirsiniz.

26 Yorum

guest
26 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
carl

Türkiye’de görülen iklim tipleri ile ilgili ödevim vardı. Hoca tam puan verdi teşekkürler.

beyza kaymak

benimde proje ödevm vardı daha hocaya göstermedim ama yinede teşekkürler

sema

İklim tipleri ile ilgili ödevim vardı, hoca 95 verdi. Teşekkürler.

son hava bükücü

Elinize sağlık


Last edited 3 ay önce by Son Hava Bükücü
elanur mal bela

bence çok iyi olmus ellerinize sağlık

halil

tesekurler


Last edited 4 ay önce by halil
bts

aynen karasal iklim niye yok?

exo

ne bilek hem exo daha iyi

multifan

oha fanwar hem exo ve bts arkadaş boşuna kavga ediyonuz

elanur oğuz

Keşke biraz daha uzun olsaydı biliyorsunuz proje ödevinde uzun sayfalar istiyorlar

özlem

Harika

mohamed

😍

anonim

teşekkürler

esma nur çeti̇n

Teşekkürler canım bana bu konuda bir yardım ettin çok teşekkür ederim 😘😍💋

anonim

iyi olmus

nur

Süper

nihat

çok işime yaradı

i̇klim tipleri

Valla güzel olmuş

anonim

yok desem

mekanın sahibi

Elinize sağlık güzel olmuş 💪

beyin

çok işime yaradı teşekkürler

purple cherry

Beğendim:)

babashow

Proje ödevime yardımcı oldu teşekkürler.

can

Güzel bir anlatım elinize sağlık.

zeka küpü

karasal iklim yok mu

anonim

Baska yokmu

yazar ol
arıcılık malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?