Ana Sayfa Makine Mühendisliği Makine Mühendisi Kendini Nasıl Geliştirir

Makine Mühendisi Kendini Nasıl Geliştirir

Blogda ve MB forumda bana çok kez sorulan soru: “makine mühendisi kendini nasıl geliştirir“. Bir mühendislik öğrencisinin öğrenim hayatı boyunca soracağı en yararlı soru şudur: “Kendimi nasıl geliştirebilirim?”

Üniversiteyi kazandık, ortam da güzel ancak teorik derslerden bir şey anlamıyorum diyen birçok mühendislik öğrencisi görebilirsiniz. Bunun dışında çokça karşılaşmaya başladığım bir durumda hali hazırda üniversiteye hazırlanan gençlerin, makine mühendisliğini daha kazanmadan “nasıl çalışmam gerekli” sorularını yöneltmeleridir. Bu yüzden lise döneminden başlayarak makine mühendisi adaylarının kendini geliştirme sürecinden bahsedeceğim.

Lise Dönemi

Normal liselerde okuyan öğrenciler için makine mühendisliğinde karşılaşabileceği problemleri anlamalarında, fizikteki tüm konuları iyi bilmeleri gerektiğini başta belirtelim. Mühendislik sanıldığının aksine matematik ağırlıklı bir bilim değildir; doğa bilimlerinin uygulamaya dönüştüğü bir alandır. Fizik problemlerini çözebiliyorsanız zaten temel matematik yetkinliğiniz var demektir. Üniversitede bu kavramları, integral ve diferansiyel eklenmiş hali gibi düşünebilirsiniz. En basit hali ile lisede hız, hareket problemlerini temel matematikle çözmeniz yeterliyken dinamik dersinde yine aynı formülleri artık integral veya diferansiyel denklem formatında çözeceksiniz. Bu yüzden iyi bir makine mühendisi adayı kendisini lise döneminden itibaren geliştirmeye ve donatmaya başlamalıdır. Birçok öğrenci diferansiyel, adi diferansiyel ve mertebeli diferansiyel arasındaki farkı bilmiyor. Daha da açacak olursak uygulamada ne işe yaradığını anlayamıyorlar. Makine mühendisi olacak adayların kesinlikle diferansiyel kavramını lisede bitirmiş olmasını tavsiye ederim. Bu yüzden iyi bir makine mühendisi adayı kendisini lise döneminden itibaren geliştirmeye ve donatmaya başlamalıdır.

makine-muhendisi-kendini-nasil-gelistirmeliÜniversite sınavına çalıştığınızı göz önünde bulundurarak sizi çok fazla yormayacak ve eğlenceli bulacağınız alternatif gelişim yollarını sunacağım. Hayal etme becerisi, tasarım ve üretim yeteneklerinizi geliştirmeniz için 3B Modelleme programlarını öğrenin. PC oyunları yerine artık kendinizi buralara çekin! Üniversitelerde genelde Solidworks öğretilir ancak size öğrenmesi çok daha kolay ve zevkli olan sketchup programı ile başlamanızı tavsiye ederim. Matematiksel düşünme yeteneğinizi geliştirmek, bağlantı kurma ve fonksiyonel bakış açınızı geliştirmek için mutlaka yazılıma giriş yapmayı deneyin. Herhangi bir sınırlanma getirmiyorum; oyun programlama, mobil uygulama yazma, form uygulamaları ve hatta daha zevkli bulacağınız arduino ile tanışın.

Lisans Dönemi

Eğer hazırlık bölümünden mühendisliğe başlıyorsanız ilk senenin keyfini çıkarın, daha sonra arayacağınız bir yıl olacak. Eğer ingilizceniz başlangıç seviyesindeyse üniversitede verilen ingilizce eğitimine güvenmeyin ve mutlaka profesyonel ingilizce kurslarına gidin. Her ne kadar Türkçe mühendislik bölümleri daha fazla olsa da yerli kaynak yetersizliğinden dolayı ingilizcenizi kullanmanız gerekecek. İngilizce mühendislik kazanmış olanlar daha temkinli olmalı çünkü sınav soruları bile ingilizce! Ne sorduğunu kesin anlayamıyorsanız işiniz çok zor olacak…

En nihayet bölüm dersleri almaya başladık ve teoriden uygulamaya geçmeyi dört gözle istiyoruz artık. Üniversitelerde genelde ilk 2 sene içinde programlama dersi verilmektedir. Bazıları hala Pascal dilini öğretmeye devam etsede size C++ ile başlamanızı tavsiye ediyorum. Alanınızın ne olacağı belli olmasa bile programlama dili bilmek her türlü size kazanç sağlayacaktır. Özellikle Matlab ve simulink kullanacaksanız bu dili bilmeniz önemlidir. İyi firmalarda ve arge departmanlarında görev almayı düşünüyorsanız bilmeniz gereken programlardan bazılarıdır. Bunun dışında ANSYS ile sonlu elemanlar analizi yapabilmeniz de kendinizi geliştirmek adına öğrenmeniz gereken temel programların başındadır. Bitirme tezinizde Fluent programı kullanabilirsiniz ve dinamik analiz yapmak isterim derseniz matlab gibi programlar kullanmanız gerekecek. Lisans döneminde en az 1 cad programını iyi biliyor olmalısınız.

ansys CAM ve CNC öğrenmeniz de size büyük avantaj sağlayacaktır. İmalat alanında kendinizi geliştirmek isterseniz autocad ve solidworks’ün yanında birde cam eklemeniz ve hatta bir tık daha üste çıkaracak CNC kullanma mantığını çözmeniz gereklidir. Kontrol ve otomasyon düşünenler elektronik devrelere artık giriş yapmalı ve kendi çabalarıyla öğrenebilmelidir. Üniversitelerin bazılarında PLC ekipmanları bulunmuyor ancak şanslıysanız eğer ilinizde ücretiz açılmış eğitim kurumları bulunmaktadır. Kendimi geliştirmek istiyorum ama nerelere gidebilirim bilmiyorum diyorsanız size bir kaç alternatif göstermek istiyorum:

1. Hayat Boyu Öğrenme Merkezi – İSMEK

İstanbul’da ikamet ediyorsanız gerçekten çok şanslısınız. Bilişim teknolojilerden makine teknolojilerine ve hatta yabancı dil eğitimine kadar faydalanabileceğiniz ücretsiz gelişim merkezidir. Gerçekten fayda bulabileceğiniz, kaliteli eğitim veren kuruluş. Neleri değerlendirebilirsiniz kısaca özetleyelim:

 • AutoCad
 • Solidworks
 • İş organizasyonu
 • Girişimcilik
 • App invertor ile mobil programlama
 • Arduino ile robot programlama
 • IOS ile mobil programlama
 • Java Programlama
 • Web tasarım ve programlama

2. Halk Eğitim Merkezleri

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Antalya gibi illerde yaygın olarak göreceğiniz halk eğitim merkezlerinde dil eğitimi alabilir, CNC, 3B tasarın gibi kursları ücretsiz alabilirsiniz

3.MEB Mesleki ve Teknik Açık Öğretim Okulları

Bölüm panolarında veya afişlerde görebileceğiniz MEB onaylı eğitim veya kurs ilanları görürseniz mutlaka değerlendirin. Bunların bazıları ücretli olsada genelde 50-200 TL arasında en fazla olmaktadır. Yukarıdakilerde dahil olmak üzere tüm eğitimler sertifikalı olması avantaj yaratacaktır.

Makine Mühendisinin Alması Gereken Sertifikalar

Isıtma, havalandırma, doğalgaz ve kontrol gibi bölümlerde çalışmayı düşünüyorsanız mutlaka KOSGEB veya özel sertifika kurumlarını değerlendirin derim. Bazı firmalar bu belgeleri iş başvurularında dahi görmek istiyor (Enerji firmaları).

İyi bir ingilizcesi olan makine mühendisi kendisini geliştirmeye daha açık olacaktır. Bulabileceğiniz dökümanların ve eğitimlerin çoğu ingilizce. Arge çalışmalarınız için bakabileceğiniz kaynaklar: yöksis tezleri, ulakbim dergipark ve birçok uluslararası teknik makale yayımlayan kuruluşların sayfalarından dökümanlara ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

arıcılık malzemeleri
Furkan Gümüş
Furkan Gümüş
Karadeniz Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü mezunu. Yüksek lisans eğitimini Marmara Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde tamamladı. Doktora eğitimine Yıldız Teknik Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği alanında devam ettiriyor. Uzmanlığı Robot ve Mekatronik Sistemler, Otomatik Kontrol, Mekanik Tasarım, Gömülü Sistem ve Kontrol Yazılımlarıdır.

27 Yorum

 1. ben makıne muh öğrencisiyim programlama dilleri iş hayatımızda bir makınecı olarak işimize yararmı genelde makınacının programlama dılı kullanmadıgı solenıyor

 2. Makine mühendisiyim aynı zamanda çevre mühendisi ve ilahiyat öğrencisiyim ama asıl işim makine mühendisliği üzerine çünkü hayalim makine mühendisi olmaktı. mekanik ve doğalgaz belgem var ama tabiki bir bayan olarak projeci olmak istiyorum solidworks ve autocad çok iyi bir seviyeye gelmek istiyorum ve bunu kurssuz yapmak istiyorum neyi önerirsiniz acaba

 3. Abicim ben makine mühendisi olucam üniversite sınavına hazırlanıyorum
  fizik mat tamam
  ben şuan autoCAd solidworks ve inventor ciddi derecede biliyorum iş ürettim.
  ve itü falan hedeflemiyorum ben anca kocaeli üni. kazanırım kendimi geliştirmeye vakit kalmalı hem

  sorum :kendimi geliştirmek istiyorum yazılım kodlama alanında da neler öğrenerek başlayabilirim
  hangi programlar ile kodlama öğrenmek istiyorum ama hiç bilmiyorum
  what do you think abaout? i need help little bit

  • C veya C++ ile başlayın algoritma mantığını çözdükten sonra elektronik projeler yapmaya başlayın derim, işin zevkli kısmı bence burası. Akabinde C# öğrendiniz mi tadından yenmez :)

  • bn de hiç bilmiyodum Sanal Uygulama Aracı(SUA) yı öneriyorum tamamen Türkler yapmış ve de Türkçe.öğrenmesi de kolay kendi sitesinde çok iyi anlatıyor. tam bir programlama dili değil diyolar eksikleri çokmuş fakat hiç bilmiyosan çok rahat deneyebilirsin bildiğimiz notepad not defterine öğrendiğin şeyleri komutları yaz kolay kolay programlar yapmaya başlayabilirsin. açıklıyo iyice kendi.

 4. Merhaba.Mekatronik mühendisligi okuyorum fakat alanimiz geniş olduğu için hangi programa odaklanacagima karar veremiyorum.Bu konuda da sizden yardim isteyeceğim.Sorum şu:Ana dilim gibi bilmem gereken programlar hangisi hani bunu kesin bilmelisin dediğiniz program var mı? Yardımcı olursaniz çok memnun olurum.Simdiden teşekkür ederim.

 5. GAÜN de makine 1. Sınafa geçtim ve mezun oldugumda çogu kişiye göre
  Büyük farkındalıklara sahip olmak için nerden başlamam gerekiyor .
  Ciddi anlamda tavsiyelerinize ihtiyacım var , şimdiden teşekür ederim.

 6. Kardeş sana bir soru mesela devlet unisini kazanamadin paralı okumak zorunda kalsaydın yine okur muydun makine mühendisliğini?

 7. Ben makine mühendisliği 1.sınıf öğrencisiyim şuan Catia çalışıyorum. Solidworks öğrenmem de gerekir mi? Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

  • ikiside çok onemli programlardandır . Catia otomotiv sektorunde, solid ise daha cok makina sanayide yaygın kullanılır dıye bılıyorum

  • Catia genellikle otomobil ve uçak sanayisinde tercih edilen bir program, solidworks ise imalat ile uğraşan firmalar kullanır. Siz hangi alana girmeyi düşünüyorsanız onu öğrenin ilk derim. Birisini bilen diğerini de kolayca öğreniyor.

 8. Söylediklerinize katılıyorum fakat bahsettiğiniz program veya yazilimlar büyük emek ile ögrenilecek işler değil midir ? Halk eğitim kurslarindan aldığımız eğitimler yetersiz kalacaktır?

  • Çizim programlarını kastediyorsanız eğer çok zahmetli programlar değiller aslında. Solidworks olsun autocad bunların hepsi için birçok videolu eğitimler mevcut. Hatta yenasoft gibi firmalar ücretsiz eğitim dvdsi gönderiyor, ben de bu şekilde kendi kendime öğrendim. Halk eğitim merkezindeki hocalarda sınav ile seçiliyor, uzmanlığını göstermesi beklenir; üstelik de bedava bir eğitim almak istiyorsanız gayet güzel bir seçenektir. Ansys gibi programlara gelince zaten bunları anca özel kurs veya mühendis odalarının kursları ile bulabilirsiniz. Programı kullanmak zor değil, programdaki verileri anlamlandırabilmek ve analiz yapma metodunu doğru belirleyebilmek asıl mühendislik bilgisinin olduğu kısım; bu bazılarına işte zor gelebiliyor.

   • Merhaba ben Sdü makine muhendisligi 2. Sinifa gectim autocad ve c# bilmiyorum iyi derecede . Bos zamanlarimda ingilizceye calisiyorum . Sizce geri kalan 3 yilimda kendimi nasil daha iyi bir seviyeye cikarabilirim? Mekanik tasarim bolumunu secmeyi dusunuyorum.hangi sertifikalari Almam gerek ?

 9. Bende makina bakım elemanı olarak çalışan bir kişi yım mühendis olmak istiyorum ama kapasitemiz yetmiyor sizlere ozeniyorum Allah işlerimizde başarılı olanlardan eylesin inşallah

  • Amin. Allah’tan istiyosan iyi bir şey için mühendis olmak istiyorsan daha ne olursun inşaAllah.

  • Bayanların işi biraz zor :) Öncelikle mesleği ve çalışacakları iş alanını sevmeleri gereklidir. Bayanların büyük çoğunluğu endüstri mühendisliği alanına kayan işlere girmeye çalışır. Bu sebeble işletme (mba) veya endüstri müh. yüksek lisansına yönelmenizi tavsiye ederim.

 10. Ben ucak govde motor okuyorum hedefim ileride ucus akademisi be bu dediklerinizin kurslar hariç çoğunu zaten yapıyorum bana ne gibi kazançlar sağlar?

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol arıcılık malzemeleri Proje Yönetimi

Yeni Yazılar

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri

Teknoloji hayatımızın bir parçası olmaktan çıktı artık teknoloji hayatımız oldu. Yeni teknolojiler geliştirildikçe var olan teknolji ve teknolojik aletlerde gelişiyor ve değişiyor. Örnek olarak...

Antioksidan Nedir Görevleri Nelerdir

Canlı vücudu sürekli bir oksidatif stres altında bulunur. Oksidatif stres oksidan ve antioksidanlar arasındaki dengesizlik olarak tanımlanabilir. Bu dengesizliğe neden olan şey ise oksijenin vücutta ikiye ayrılması ve çift halde bulunamamasıdır. Bu...

Genetik Mühendisliğinin İnsanlığa Yarar ve Zararları

İnsanlığın, kalıtsal özellikleri kontrol altına alması ihtiyacından doğmuş genetik mühendisliği ilk kez 1972’de ortaya çıkmıştır ve gelişmiş ülkelerde oldukça değerli bir meslektir. Canlılarda bulunmakta...

RTX 3000 Serisi Ekran Kartlarının Başarısı

nVidia yeni nesil ekran kartlarında oldukça büyük bir başarı yakaladı. Her ne kadar ekran kartını dağıtan firmalarda bazı teknik detay sorunları yaşansa da performansın...

Mühendislik Maaşları

Endüstri Mühendisliği Maaşları

Bu yazımızda endüstri mühendisliği maaşları hakkında bilgi vereceğim. Sizlere aktaracağım bilgiler internette ufak bir araştırma yaparak derledim. Endüstri mühendisliği hakkında bilgi almak için daha...

Nükleer Enerji Mühendisliği Maaşları

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda nükleer enerji mühendisliği maaşları hakkında internetten araştırarak bulduğum bilgileri sizlerle paylaşacağım. Nükleer enerji mühendisliği; atom çekirdeğinin parçalanması sonucunda ortaya çıkan...

İşletme Mühendisliği Maaşları

Bu yazımızda sizler için işletme mühendisliği maaşları ve işletme mühendisliğini araştırdık. Öncelikle işletme mühendisliği; bir işletmenin işletmecilik ve mühendislik anlayışı ve ilkelerine göre yönetilmesi,...

Yapay Zeka Mühendisliği Maaşları

Geleceğin en gözde mesleklerini oluşturacak olan yapay zeka mühendisliği, ilk geliştirilme aşamasından bugüne dek oldukça fazla yol kat etmiştir. İlk aşamalarda kullanılamayan ancak testlere...