Ana SayfaMakine MühendisliğiMakine Mühendisi Kendini Nasıl Geliştirir

Makine Mühendisi Kendini Nasıl Geliştirir

Blogda ve MB forumda bana çok kez sorulan soru: “makine mühendisi kendini nasıl geliştirir“. Bir mühendislik öğrencisinin öğrenim hayatı boyunca soracağı en yararlı soru şudur: “Kendimi nasıl geliştirebilirim?”

Üniversiteyi kazandık, ortam da güzel ancak teorik derslerden bir şey anlamıyorum diyen birçok mühendislik öğrencisi görebilirsiniz. Bunun dışında çokça karşılaşmaya başladığım bir durumda hali hazırda üniversiteye hazırlanan gençlerin, makine mühendisliğini daha kazanmadan “nasıl çalışmam gerekli” sorularını yöneltmeleridir. Bu yüzden lise döneminden başlayarak makine mühendisi adaylarının kendini geliştirme sürecinden bahsedeceğim.

Lise Dönemi

Normal liselerde okuyan öğrenciler için makine mühendisliğinde karşılaşabileceği problemleri anlamalarında, fizikteki tüm konuları iyi bilmeleri gerektiğini başta belirtelim. Mühendislik sanıldığının aksine matematik ağırlıklı bir bilim değildir; doğa bilimlerinin uygulamaya dönüştüğü bir alandır. Fizik problemlerini çözebiliyorsanız zaten temel matematik yetkinliğiniz var demektir. Üniversitede bu kavramları, integral ve diferansiyel eklenmiş hali gibi düşünebilirsiniz. En basit hali ile lisede hız, hareket problemlerini temel matematikle çözmeniz yeterliyken dinamik dersinde yine aynı formülleri artık integral veya diferansiyel denklem formatında çözeceksiniz.

Bu yüzden iyi bir makine mühendisi adayı kendisini lise döneminden itibaren geliştirmeye ve donatmaya başlamalıdır. Birçok öğrenci diferansiyel, adi diferansiyel ve mertebeli diferansiyel arasındaki farkı bilmiyor. Daha da açacak olursak uygulamada ne işe yaradığını anlayamıyorlar. Makine mühendisi olacak adayların kesinlikle diferansiyel kavramını lisede bitirmiş olmasını tavsiye ederim. Bu yüzden iyi bir makine mühendisi adayı kendisini lise döneminden itibaren geliştirmeye ve donatmaya başlamalıdır.

makine-muhendisi-kendini-nasil-gelistirmeliÜniversite sınavına çalıştığınızı göz önünde bulundurarak sizi çok fazla yormayacak ve eğlenceli bulacağınız alternatif gelişim yollarını sunacağım. Hayal etme becerisi, tasarım ve üretim yeteneklerinizi geliştirmeniz için 3B Modelleme programlarını öğrenin. PC oyunları yerine artık kendinizi buralara çekin! Üniversitelerde genelde Solidworks öğretilir ancak size öğrenmesi çok daha kolay ve zevkli olan sketchup programı ile başlamanızı tavsiye ederim. Matematiksel düşünme yeteneğinizi geliştirmek, bağlantı kurma ve fonksiyonel bakış açınızı geliştirmek için mutlaka yazılıma giriş yapmayı deneyin. Herhangi bir sınırlanma getirmiyorum; oyun programlama, mobil uygulama yazma, form uygulamaları ve hatta daha zevkli bulacağınız arduino ile tanışın.

Lisans Dönemi

Eğer hazırlık bölümünden mühendisliğe başlıyorsanız ilk senenin keyfini çıkarın, daha sonra arayacağınız bir yıl olacak. Eğer ingilizceniz başlangıç seviyesindeyse üniversitede verilen ingilizce eğitimine güvenmeyin ve mutlaka profesyonel ingilizce kurslarına gidin. Her ne kadar Türkçe mühendislik bölümleri daha fazla olsa da yerli kaynak yetersizliğinden dolayı ingilizcenizi kullanmanız gerekecek. İngilizce mühendislik kazanmış olanlar daha temkinli olmalı çünkü sınav soruları bile ingilizce! Ne sorduğunu kesin anlayamıyorsanız işiniz çok zor olacak…

En nihayet bölüm dersleri almaya başladık ve teoriden uygulamaya geçmeyi dört gözle istiyoruz artık. Üniversitelerde genelde ilk 2 sene içinde programlama dersi verilmektedir. Bazıları hala Pascal dilini öğretmeye devam etsede size C++ ile başlamanızı tavsiye ediyorum. Alanınızın ne olacağı belli olmasa bile programlama dili bilmek her türlü size kazanç sağlayacaktır. Özellikle Matlab ve simulink kullanacaksanız bu dili bilmeniz önemlidir.

İyi firmalarda ve arge departmanlarında görev almayı düşünüyorsanız bilmeniz gereken programlardan bazılarıdır. Bunun dışında ANSYS ile sonlu elemanlar analizi yapabilmeniz de kendinizi geliştirmek adına öğrenmeniz gereken temel programların başındadır. Bitirme tezinizde Fluent programı kullanabilirsiniz ve dinamik analiz yapmak isterim derseniz matlab gibi programlar kullanmanız gerekecek. Lisans döneminde en az 1 cad programını iyi biliyor olmalısınız.

ansys CAM ve CNC öğrenmeniz de size büyük avantaj sağlayacaktır. İmalat alanında kendinizi geliştirmek isterseniz autocad ve solidworks’ün yanında birde cam eklemeniz ve hatta bir tık daha üste çıkaracak CNC kullanma mantığını çözmeniz gereklidir. Kontrol ve otomasyon düşünenler elektronik devrelere artık giriş yapmalı ve kendi çabalarıyla öğrenebilmelidir. Üniversitelerin bazılarında PLC ekipmanları bulunmuyor ancak şanslıysanız eğer ilinizde ücretiz açılmış eğitim kurumları bulunmaktadır. Kendimi geliştirmek istiyorum ama nerelere gidebilirim bilmiyorum diyorsanız size bir kaç alternatif göstermek istiyorum:

1. Hayat Boyu Öğrenme Merkezi – İSMEK

İstanbul’da ikamet ediyorsanız gerçekten çok şanslısınız. Bilişim teknolojilerden makine teknolojilerine ve hatta yabancı dil eğitimine kadar faydalanabileceğiniz ücretsiz gelişim merkezidir. Gerçekten fayda bulabileceğiniz, kaliteli eğitim veren kuruluş. Neleri değerlendirebilirsiniz kısaca özetleyelim:

  • AutoCad
  • Solidworks
  • İş organizasyonu
  • Girişimcilik
  • App invertor ile mobil programlama
  • Arduino ile robot programlama
  • IOS ile mobil programlama
  • Java Programlama
  • Web tasarım ve programlama

2. Halk Eğitim Merkezleri

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Antalya gibi illerde yaygın olarak göreceğiniz halk eğitim merkezlerinde dil eğitimi alabilir, CNC, 3B tasarın gibi kursları ücretsiz alabilirsiniz

3. MEB Mesleki ve Teknik Açık Öğretim Okulları

Bölüm panolarında veya afişlerde görebileceğiniz MEB onaylı eğitim veya kurs ilanları görürseniz mutlaka değerlendirin. Bunların bazıları ücretli olsada genelde 50-200 TL arasında en fazla olmaktadır. Yukarıdakilerde dahil olmak üzere tüm eğitimler sertifikalı olması avantaj yaratacaktır.

Makine Mühendisinin Alması Gereken Sertifikalar

Isıtma, havalandırma, doğalgaz ve kontrol gibi bölümlerde çalışmayı düşünüyorsanız mutlaka KOSGEB veya özel sertifika kurumlarını değerlendirin derim. Bazı firmalar bu belgeleri iş başvurularında dahi görmek istiyor (Enerji firmaları).

İyi bir ingilizcesi olan makine mühendisi kendisini geliştirmeye daha açık olacaktır. Bulabileceğiniz dökümanların ve eğitimlerin çoğu ingilizce. Arge çalışmalarınız için bakabileceğiniz kaynaklar: yöksis tezleri, ulakbim dergipark ve birçok uluslararası teknik makale yayımlayan kuruluşların sayfalarından dökümanlara ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

Furkan Gümüş
Furkan Gümüş
Karadeniz Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü mezunu. Yüksek lisans eğitimini Marmara Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde tamamladı. Doktora eğitimine Yıldız Teknik Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği alanında devam ettiriyor. Uzmanlığı Robot ve Mekatronik Sistemler, Otomatik Kontrol, Mekanik Tasarım, Gömülü Sistem ve Kontrol Yazılımlarıdır.

27 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
27 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?