Ana Sayfa Gıda Mühendisliği Gıda Mühendisi Kendini Nasıl Geliştirir

Gıda Mühendisi Kendini Nasıl Geliştirir

Bu yazım gıda mühendisi kendini nasıl geliştirir konu başlıklı olacak. Gıda mühendisi kendini nasıl geliştirir yazımıza öncelikle Gıda mühendisliğini tanıtarak başlamak istiyorum.

Gıda mühendisliği bilimdeki gelişmeler ışığında ve mühendislik bilgileri yardımı ile canlılar için üretilen gıdaların güvenli bir şekilde üretilmesini, hazırlanması, üretim değişikliklerinin yapılmasını, gıdaların en kaliteli şartlarda ve canlılar için maksimum yararlanmayı sağlayan mühendislik dalıdır.

Gıda Mühendisliği tüm hayvansal ve bitkisel gıdaların işlenmesi, üretim süreçleri ile bilgi ve beceri olarak almış olmayı gerektirir. Gıda Mühendisi olmak için, günü gününe çalışan, disiplinli, Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik alanlarına ilgili, bilgili ve bu konularda yüksek başarılara sahip, laboratuar ortamlarını seven, deney yapmayı seven ve gece gündüz araştırma yapmaya meraklı ve sabırlı insanlar olması gerekmektedir. Ölçü aletleri, laboratuar aletleri, kimyasal madde ve katkı maddeleri konusunda yüksek bilgisi olması gerekmektedir.

Bilim insanının kadını, erkeği yurtdışında olmaz, ama ülkemizde maalesef oluyor. Ama siz gene de kim ne derse desin, eğer seviyorsanız peşini bırakmayın.

Aslında mühendislik basit hesaplara dayanır. İçindeki büyük hesaplamalar ise işin teferruatır.

Ülkemizde çok az sayıda kurumsallaşmış firma buna rağmen en son 47 olan Gıda mühendisliği fakültesi vardır. Ve her sene yaklaşık olarak 5.000 civarında yeni mühendis adayı mezun olarak iş hayatına başlamaya çalışmaktadır.

peptit-baglari

Bir Gıda Mühendisi Kendini Nasıl Geliştirir

Sınavda çıkacak diye çalışırsınız, sınavda çıkan soruyu yaptık sonra gerekmez dersiniz, ama gün gelir Patron size, biz üretime bir sürü protein alıyoruz, yetmiyor, dışarıdan çuvalına 500 dolar para verip protein alıyoruz. Nereye gidiyor bu protein dediği zaman?. Mars’lı görmüş Dünya’lı Mühendis gibi kalırsınız. Ve En klişe lafı duyarsınız. “Mühendis olmuş ama bir şey bilmiyorsun”. O yüzden protein bağlarının ne olduğunu Patron’a (sürekli patron diyorum, çünkü ülkemizde kurumsallaşmış firma parmak sayınızı geçmediği için ilk iş deneyimlerinizi bu tarz işletmelerde yapacaksınız) anlatmaya çalışacaksınız ve O da size Senin yaşın kadardır bu işi yapıyorum diyecek. Orada bir nüans var, olan olay şu aslında patron hangi proteinlerin ne ile birleşeceğini büyük ihtimalle bilmez. Birisinin çuvalı 500 dolar diğerinin 450 dolar ise 450 dolar olanı alacaktır. Yani seçicilikte ki esas içeriği degil fiyat tır.

Ben pratik örnekler ile anlatmaya çalışıyorum, belki sözlerim biraz sivri gelebilir ama kusura bakmayın. Hangi iş sektöründe çalışırsanız çalışın öncelikle orada o işi daha önceden yapmış personel ile karşılacaksınız. Unutmayın onların çoğu en fazla lise mezunudur. Yani Mühendislik dalında bir eğitim almamıştır. Sizi kendilerince sınava tabii tutacaklardır. Büyük ihtimalle geçemeyeceksinizdir. (pratik eksiklikten dolayı) O yüzden sakın kendinizi o kişiler ile bir tutmaya kalkmayın. Sürekli olarak çalıştığınız ürün ile alakalı bilgi toplayın, akşam çarşıda o ürünü satanların mekanlarında takılın insanlara o ürün hakkında sorular sorun. Şimdi buradan duyar gibiyim “Abi sen ne yaptın uyumayalım mı der gibisiniz”

gida-muhendisligiEvet arkadaşlar sizin karşınızdaki bir demir ya da taş değil, et, süt, çikolata, yoğurt, peynir. Bunlar çok güzel ve tatlı şeylerdir. Ama zamanında ilgilenmez iseniz, Bir Fil olur ve zamanında işleyemez iseniz ürün bozulduğu ve ortalık battığı zaman bir suçlu aranır ve o suçlu hep Mühendistir.

Kendinize hiç bir şey bilmeyen laboratuar personeli muamalesi yapmak zorundasınız. Öyle bir öğrenmelisiniz ki cihazları. Fransız adam İstanbul dan patron dan uçak parası otel parası + kurulum maliyeti alarak 30.000 € ya cihazı kurduğu zaman kalibrasyonunu kabaca ve hızlı şekilde gösterip teslim alındı kalibrasyon öğretildi denilen kağıda hemen imza atmayın, bir daha anlatsın bir daha anlatsın, gerekir ise video ya kayıt yapın ki bir daha kalibrasyona gelirim diye 3.000 TL isteyince Patron sen bunu öğrenmedin mi sorusunu size sormasın.

Patron ile konuşarak kendinize bir arge alanı oluşturun, orada 50 kilo çikolata ile denemeler yapmaya çalışın, 500 litre süt ile peynir yapın, en olmadı bu haftaki peynirli pideler benden diyebilirsiniz. Üretim asla teoride anlatılamaz. Pratik olarak bunu başarabilmek için vasıfsız personel ile çalışmak zorundasınız. Elinizde eldiven ben mühendisim ben üretime girmem derseniz. Uzak olmayan bir zamanda cv nizi güncellemek zorunda kalırsınız. Patron ( müdür, idare amiri, baş mühendis v.b.) her zaman şunu ister. Birim zamanda az maliyetle çok işi en kısa sürede yaparken en çok parayı nasıl kazanırım. Bunun aksini söyleyenlere Trump’u örnek gösterip kitaplarını okumasını söyleyebilirsiniz. Yeni bir ürün çıkarmak isterseniz o fikir ilk zamanlar muhakkak sizde kalsın. Yoksa bir bakmışsınız o fikir hani sizin olan fikir birinden patrona gitmiş, tutarsa onun fikri, tutmazsa sizin fikriniz olur.

Sürekli olarak boş kaldığınızda hatta tatil günlerinizde bile çalışmak zorundasınız. O kadar çok çalışacaksınız ki. Bir et kamyonu geldiği zaman tüm üretimi şu şekilde yapsak nasıl olur sorusuna o olmaz çünkü siparişler şu ölçüde ve elimizde o üründen yok diyebilecek kadar her şeyi bileceksiniz. Bu arada kulağınızın biri de dışarı da olacak ki, toplu elektrik kesintilerinde sizin jenaratörleriniz üretimi ne kadar destek olur onu da bileceksiniz. “Bu kadar şeyi nasıl bileceğiz” dediğinizi duyar gibiyim. Ülke genelinde ki toplu elektrik kesintisinde, Ülkedeki soğuk hava depolarının sadece %17 sinin çalıştığını ve geri kalan ürünlerin bozulduğu ve sıcak satış yolu ile iç piyasada tüketildiğini de bilmenizde fayda var.

Sabaha kadar konuşsak gene bitmeyecek bir mühendisliktir Gıda Mühendisliği, tıpkı diğer mühendislikler gibi, fakat bizler canlılar ile uğraştığımız için daha hassas davranmak zorundayız.

Kısacası kendinizi geliştirmek için en alt düzeyden başlayarak gece gündüz çalışmanız gerekiyor. Ve Patron ne derse desin. Kesinlikle ve kesinlikle Türk Gıda Kodeksine aykırı ürünler kullanmayın. Parasal cezasını geçiyorum. Vicdanınız rahat olmaz ise yaptığınız işten zevk alamazsınız. Çünkü oraya atacağınız imza ile kullanılan katkı maddesinin çocukları zehirlemesi büyükleri zehirlemesi ve yavaş yavaş öldürmesi ile bir terör üyesinin attığı kurşun arasındaki tek fark, sizin attığınız imza ile kullanılan maddenin insanı yavaş yavaş öldürmesidir.

Asıl olan insan hayatıdır. Canlıların hayatı ile oynamayın, oynatmayın.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

arıcılık malzemeleri
Önceki İçerikCPU vs GPU
Sonraki İçerik8 Açık Kaynaklı SCADA Yazılımı

10 Yorum

 1. Çok güzel bir yazı olmuş. Bende gıda mühendisliği 1. Sınıf öğrencisiyim. Sizce boş zamanlarımda dil öğrenmeye mi yoksa program öğrenmeye mi ağırlık vermeliyim? Mezun olduktan sonra ortalamam mı yoksa aldığım belgeler mi daha önemli olur? Bu konuda çevremde yardım alabileceğim birileri yok maalesef. Cevaplarsanız çok sevinirim.

 2. Bende gıda mühendisliği okuyan biriyim . Kafamda hep şu soru var nasıl iyi bir mühendis olabilirim ? Her şeyi yeteri kadar biliyor muyum ? Bana bir soru sorduklarında cevapsız kalırsam ne yapmalıyım ? Çalıştığım yerde insanlara ne derecede davranmalıyım ? gibi daha bir sürü soru … Tek bildiğim şey mesleğimi sevdiğim okulda bize öğrettikleri şeylerin yetersiz olması staj esnasında öğrendiğim tek şey bu oldu . O kadar farklı ki okulda öğrendiklerimiz ben hiçbir şey bilmiyormuşum ben ne yapacağım düşüncesiyle boğuştum. Çok parlak bir öğrenci değilim çünkü hep şunu düşünmüşümdür ; okulda öğrendiklerim elbette lazım olacak ama asıl öğreneceklerim çalışma hayatımda seneye okulum bitecek şimdiden iş bakmaya başladım elbette hayallerim var ve bu hayalleri gerçekleştirmek için çabalayacağım . Sizlere tavsiyem şudur : Okul dönemi en rahat dönemimiz kendimizi geliştirme imkanımızın en rahat olduğu dönem boş vakitlerinizi araştırarak , belgeler alarak , dil öğrenerek değerlendirin . Unutmayın hiçbir insan her zaman en iyi olamaz kendinizi geliştirmenin sonunu aramayın kaç yıllık tecrübeniz olursa olsun asla öğrenmekten vazgeçmeyin …

 3. Merhabalar yazınızı bende sektörde çalışan bir gıda mühendisi olarak özveri ile okudum . Evet haklısınız özellikle özel sektörde çalışıyorsanız gecesi gündüzü olmayan bir meslektir ürünğ düşünürsünüz fabrikayı düşünürsünüz sizinle çalışan ekibinizi düşğnürsünüz… ama bu işin en güzel en keyifli yanı yaptığınızı işi severek yapmaktır … Üniversitedeki arkadaşlara önerim bu meslek sadece teorik bilgiyle olmuyor hayatı öğreneceğiniz yeri geldiğinde müdürünüzle yeri geldiğinde işçiyle konuşabilecek şekilde kendinizi geliştirin. Nacizane önerim üniversitedeyken ıso 22000 veya diğer sertifka programlrına katılmak için acele etmeyin sistemi inceleyin birbirlerinden farkı ne bunlar hakkında bilgi sahibi olun ama şunu unutmayın bu işler sahayla entegre olunca daha faydalı olur .Sertifka alıcam diye dinlerken çalıştığınız sektörle bağdaştırmazsanız konular havada kalır.
  İyi akşamlar

 4. Merhaba. Gida mühendisi olarak kendime bir yön vermek konusunda lafa karışıklığı yaşıyorum.suan nerden nasıl başlamalıyım? Formasyon alıp öğretmenlik mi düşünsem? Ingilizcemi geliştirip en azından dilim var diyip ise mi başlasam? Belediyede çalışma ihtimalim söz konusu. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim? Mezun olur olmaz hicbir ıs tecrübesi edinmedim. Şuan yılbaşını bekliyorum, ders kitaplarim notlarım hep duruyor.onlari karistirsam mi? Oturup ise girmeden once ders calissam mi? Yani suan sizin dediginiz gibi dersleri gecmek icin calistim hep ve suan hicbirsey hatirlamiyorum.ise girdigim an araştırmalar vs.beni daha çok yıpratacak.simdiden biseyler yapmaliyimki ileriye dönük zorlanmayayım diyorum.kafam o kadar çok karışık ki ne yapayım ne olur bana yol gösterin ben ona gore bir rota belirleyip o yolda ilerleyeceğim.hemde büyünden itibaren

 5. Merhabalar, bir gıda mühendisliği öğrencisi olarak çok bilgilendirici bir yazı olmş tesekkürler. ben kendimi geliştirmek adına bölümüme de fayda sağlaması amacıyla ikinci bir üniversite okumak istiyorum ama bölüm konusunda karar veremedim yardımcı olabilir misiniz

 6. Merhabalar ben bu yıl gıda mühendisliği bölümünü kazandım çevrem hep kötüledi is bulamazsin az maaş alırsın diye yine de her şeye rağmen yazdık çünkü ilgim bu yönde fakat kendimi geliştirmeyi çok istiyorum üniversitede bu ortamı nasıl yaratabilirim bir de mezun olduğum üniversite bu bölümde önemli yoksa kendimi geliştirmem mi daha önemli Teşekkürler.

 7. Merhabalar,yazınız keşke biraz daha uzun olsaydı,çok güzel yazmışsınız. Üniversitedeyken yapabileceğimiz somut faaliyetlerden bahsedebilir misiniz? MS kursuna gitmek gibi. Nasıl daha yetkin oluruz,CV’yi nasıl zenginleştirebiliriz? Tesekkurler.

  • Merhaba Zeynep Hanım.
   Yazıyı okuyucular sıkılmasın diye kısa tutmaya çalışıyoruz. Üniversitede yerinizde olsam eğer üretim tesisi var ise hiç bir zaman oradan ve laboratuardan ayrılmazdım. Yeni fikirler için çok tecrübe gerekir. makine ekipman konusunda bilginizi arttırın ve sürekli ar-ge maliyet konusunda çalışın

 8. Merhabalar Ayfer Hanım.
  Yorumunuz için teşekkür ediyorum. Gıda kontrol, kalite Iso v.b. standartları ile alakalı belgeleri bu belgeleri saglayan akredite olan firmalardan temin edebilirsiniz. Ama akredite olmasına lütfen dikkat ediniz. ilk başta belki fiyatlar yüksek gelebilir lakin yurtdışı yeterliliği de olursa ilerde çalışacağınız firma ihracaat yapacağı zaman belge aramak zorunda kalmazsınız. burada bu firmaların adını vermem doğru olmaz ama arama sayfalarında bakarsanız eminim ki uygun olanını göreceksiniz. iyi çalışmalar diliyorum.

 9. Gerçekten güzel bi yazı gıda mühendisliği dalıyla ilgilenen herkesin okumasını tavsiye ederim..
  Bide gıda kalite kontrolü v.b ile ilgili belgeler almak istiyorum nasil alacağım hakkında bilgi verirmisiniz

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol arıcılık malzemeleri Proje Yönetimi

Yeni Yazılar

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri

Teknoloji hayatımızın bir parçası olmaktan çıktı artık teknoloji hayatımız oldu. Yeni teknolojiler geliştirildikçe var olan teknolji ve teknolojik aletlerde gelişiyor ve değişiyor. Örnek olarak...

Antioksidan Nedir Görevleri Nelerdir

Canlı vücudu sürekli bir oksidatif stres altında bulunur. Oksidatif stres oksidan ve antioksidanlar arasındaki dengesizlik olarak tanımlanabilir. Bu dengesizliğe neden olan şey ise oksijenin vücutta ikiye ayrılması ve çift halde bulunamamasıdır. Bu...

Genetik Mühendisliğinin İnsanlığa Yarar ve Zararları

İnsanlığın, kalıtsal özellikleri kontrol altına alması ihtiyacından doğmuş genetik mühendisliği ilk kez 1972’de ortaya çıkmıştır ve gelişmiş ülkelerde oldukça değerli bir meslektir. Canlılarda bulunmakta...

RTX 3000 Serisi Ekran Kartlarının Başarısı

nVidia yeni nesil ekran kartlarında oldukça büyük bir başarı yakaladı. Her ne kadar ekran kartını dağıtan firmalarda bazı teknik detay sorunları yaşansa da performansın...

Mühendislik Maaşları

Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Maaşları

Ağaç işleri endüstri mühendisi kimdir? Ağaç işleri endüstri mühendisi, üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren bölümünde okuyarak, ahşap(ağaç sektörü) ile ilgili olan alanlarda işleri, işlemleri yapabilecek...

Elektrik Elektronik Mühendisliği Maaşları

Merhabalar bu yazımda elektrik elektronik mühendisliği maaşları hakkında internetten yaptığım bazı araştırmalar sonucu edindiğim bilgiler doğrultusunda sizlere bilgi vereceğim. Bu bölümü bitiripte çalışan arkadaşlar...

Genetik Mühendisliği Maaşları

Bu yazımda genetik mühendisliği maaşları hakkında bilgi vereceğim. Yorum kısmında diğer yorumları görebilirsiniz. Dünya genelinde genetik mühendisliği çok revaçta olan meslek gruplarından biridir. Ülkemizde...

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Maaşları

Fizik tedavi ve rehabilitasyon maaşları ve iş imkanlarının geniş olmasından dolayı sayısal öğrencileri arasında oldukça tercih edilen bir bölümdür. Eğitim 4 yıllık lisans programı...