Doğru Akım mı Alternatif Akım mı

2221
edison vs tesla

Doğru akım mı alternatif akım mı? Sence hangisi Nikola Tesla mı Thomas Edison mu? Bir çok yer de görmüşsünüzdür AC – DC savaşını ama bu savaşın da bir galibi oldu tabi. Bu akımlar savaşı Nikola Tesla’nın zaferi olmuştur.

Bu savaş sonunda dünya da AC üstünlüğü ve Tesla’nın dehasını tanıması ile sonuçlandı. Westinghouse şirketi ABD’de doğu kıyısında AC akım üretmek için Niagara şelalesinde dev bir hidrolik santral kurmak için ihale kazanır. Hatta AC’nin üstünlüğü artık tartışılmaz kabul edilir ve General Electric bile Edison’un itirazlarını kulaklarını tıkayarak AC sistemle çalışan ürünler yapmaya başlarlar.

Tesla Niagara şelalesi

Tesla ise bu savaşın verdiği galibiyet ile yeni projelere adım atar.

Doğru Akım (DC) nedir ?

Doğru akım elektrik yüklerinin yüksek potansiyelden alçak potansiyele doğru sabit olarak akmasıdır. Alternatif akımdan farkı elektrik yüklerinin aynı yönde akışı yönü değişmemesidir. Düzgün doğru akım olarak adlandırılır.

Doğru akım çoğunlukla Telekomünikasyon sektörün de Radyo Televizyon, Teyp gibi elektronik cihazlar da ve Metro, tramvay, DC elektrik makinaların da kullanılır.

Doğru Akım Nedir

Doğru Akımın Elde edilmesi

Kimyasal enerjiyi elektrik enerjisi dönüştüren araçlara Pil denir. Doğru akım üreten kaynakların başın da gelmektedir. Dinamo, alternatif akım elektrik enerjisini DC elektrik enerjisine çeviren araçtır. Güneş pili, güneş enerjisini DC elektrik enerjisine çeviren elemanlardır. Akümülatör kimyasal yolla elektrik enerjisi üretir. Doğru akım üreten kaynakların başın da gelmektedir.

Alternatif Akım (AC) Nedir

Zaman içerisin de yönü ve şiddeti belli düzen de değişen akıma alternatif akım nedir. Alternatif akımın üzerinden geçmesini sağlayan gerilim kaynağına ise alternatif gerilim kaynağı denir. Alternatif akım evlerde ofisler de binalar da sokak aydınlatmaların da çoğunlukla kullanılır.

Alternatif Akımın üretimi

Alternatör olarak bilinen cihazlar sayesinde AC akım üretilir. Manyetik alan içerisin de tel çerçeve döndürülür. Bir tam tur dönüş yapması için geçen süre T olarak adlandırılır. Tel manyetik alanın içerisinde döner ve bu sayede gerilim akımı dönüşümüne girer.

1 Yorum

 1. Tüm yazarların bu yorumumu dikkate almasını dilerim.
  Arkadaşlar, gençler, sevgili mühendisler ve mühendis adayları;
  Hepiniz okumuşsunuz, mühendis olmuşsunuz ya da olacaksınız. Çok zor okulları, bölümleri kazanmışsınız. Ülkemiz adına ileride çok başarılı olmanızı diliyorum.
  Makalelerinizdeki bu Türkçe nasıl bir Türkçe’dir Allah aşkına !
  Nasıl bir imladır, nasıl bir cümle düşüklüğüdür. Cümleye başlıyorum, bitirince en baştan tekrar okuyorum. İfadeler kopuyor çünkü, anlaşılmıyor.
  Türkçe’mize biraz daha özen gösterin lütfen.
  Sağlıcakla kalın, hoşçakalın.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.