Evde Ekmek Yapımı

19842
el yapımı ekmek

Son zamanlarda Buğday olsun un olsun hep GDO hem zehir hep şu hep bu diye diye insanları germektedirler. Hatta ekmek te bile zehir varmış. Mışları muşları bir tarafa bırakıp evde ekmek yapmaya ne dersiniz.

Malzemeler

 • 350-400 gram un
 • 300 gram kadar su
 • 3-5 gram kuru maya
 • 3 gram tuz
 • 5 gram şeker
 • 1 yemek kaşığı kadar sıvı yağ

Yapımı önce su, sonra biraz yağ ekleriz, sonra da unu ilave ederiz. Daha sonra az tuz şeker ve kuru maya ekleyip makinayı ekmek modunda çalıştırırız. (makine standart ekmek makinsei piyasa fiyatı 200-300 ₺ civarı) Un köyden ya da hazır un olabilir. Resimler aşağıdadır. Gerçekten çok kaliteli ürün çıkıyor. En azından içinde ne olduğunu biliyorsunuz. Kışın suyu biraz ılık, yazın ise soğuk su kullanın. Afiyet olsun

6 Yorum

 1. “İçerisinde ne olduğunu biliyorsunuz” kısmına pek katılmadım. Hala içerisinde ne olduğunu tam olatak bilmiyorsunuz. Ama fırınların hijyen koşullarını iyi bildiğimden dolayı, evde ekmek yapımını kesinlikle destekliyorum.

  • hijyen konusunda sonuna kadar destekliyorum eski bir fırıncı olarak… çalıştığım fırından ekmek almazdım başka fırından alırdım… göz görmeyince gönül katlanıyor…
   haa şunu da belirteyim fırın istediği kadar olsun unun içinde geldiği bile oluyor…

 2. 8-9 senedir bende evde ekmek yapıyorum, bu malzemeler ilave olarak 2 çorba kaşığı ruşeym, 1!er çorba kaşığı öğüttüğüm çöre otu, haşhaş tohumu ve keten tohumu. ayrıca son karışımdan önce bir kaşık susam tohumu katıyorum yağ olrak tereyağ ve sızma zeytin yağı katıyorum her ekmek içim bir çay bardağı süt katıyorum.un olarak tam buğday unu kullanıyorum bütün bu masraflara rağmen hazır ekmeklerin yarı fiyatına mal oluyor.ve çok döyurucu az yiyorsunuz.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.