Ana Sayfa Gıda Mühendisliği Gıda Mühendisliği Hakkında Bilgi

Gıda Mühendisliği Hakkında Bilgi

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere gıda mühendisliği hakkında bilgi vermeyi düşünüyorum. Gıda mühendisliğini merak ediyor musun? Gıdalara bir beğeniniz var mı? Ne olduğu hakkında bir bilgin yok mu? O zaman gel seninle bu meslek adına bir şeyler paylaşalım.

Gıda Mühendisliği

Gıda Mühendisliği Nedir?

Gıda mühendisliği ülkemizde ilk kez 1975 yılında Ege Üniversitesi Gıda Teknoloji Yüksek Okulu adı ile üniversite tarihine çıkmış mühendislik dalıdır. Günümüze kadar gelişme gösteren gıda mühendisliğinin bugün onlarca üniversitede bölümü bulunmaktadır. Bölümü bitiren öğrenciler gıda mühendisi olurlar, peki bu gıda mühendisi ne iş yapar? Gıda mühendisi, gıdanın işlenmesi, ambalajlanması, taşınması, depolanması ve geliştirilmesi gibi alanlarda çalışan kimselerdir. Üniversite hayatı boyunca aldıkları eğitimi mesleklerine uygulayan bu insanlar geniş çalışma alanlarına sahiptirler.

gıda mühendisi

Gıda Mühendisliğinin Aldığı Dersler

Üniversite hayatı boyunca temel mühendislik dersleri başta olmak üzere, gıda mühendisliğine giriş, et teknolojisi, süt teknolojisi, hububat teknolojisi, meyve-sebze teknolojisi, yemeklik yağ teknolojisi, gıda mikrobiyolojisi ve gıda biyokimyası gibi dersler görürler. Elbette üniversiteler arasında bu dersler farklılık gösterebilir, ancak genel itibariyle birinci ve ikinci sınıflarda temel dersler üçüncü ve dördüncü sınıflarda ise mesleğe yönelik dersler ağırlıklı olmaktadır.

Gıda Mühendisliğinin Çalışma Alanları:

Nasıl ki çeşit çeşit gıda türleri varsa bunları üreten gıda mühendislerinin de çeşit çeşit çalışma alanı vardır. Daha önce staj çalışmalarını tamamlayıp tecrübe kazanmış olan gıda mühendisleri kamuda, Gıda Tarım ve Hayvancılık bakanlığın da gıda bölümüne bağlı olan her yerde çalışabilecekleri gibi özel sektörde de üretim hattı, kalite kontrol laboratuvarları, AR-GE çalışmaları, pazarlama alanlarında çalışabilmektedirler. Ayrıca gıda mühendisliği ülkemizde yeni gelişen ve gelişmeye devam eden bir alan olması sebebiyle gıda mühendislerine çokça ihtiyaç duyulmaktadır, peki bu kadar alanda çalışabilen gıda mühendislerinin maaş durumları nedir acaba?

gıda mühendisliği

Gıda mühendisliği Maaşları;

Gıda mühendislerinin aldıkları maaş konusunda birçok söylenti mevcuttur. Biz ortalama değerleri göz önünde bulunduracak olursak maaşları şöyle özetleyebiliriz;

Devlet bünyesinde çalışan gıda mühendislerinin başlangıç maaşlarının 6.683 TL civarı olduğu bilinmektedir. Özel sektörde çalışan gıda mühendislerinin ise maaş durumları çok daha kapsamlıdır. Ne yazık ki başlangıç maaşı olarak 2000 TL civarına işe başlayan mühendisler olduğu gibi 3000 TL civarı bir ücretle işe başlayan mühendislerde olmaktadır. Elbette mühendisin yabancı dil biliyor olması, iş hayatında tecrübeli olması gibi vasıflar maaşının yüksek olmasına katkı sağlayacaktır. Nitekim özel sektörde görev yapan ve 5000TL üzeri maaşa sahip olan birçok gıda mühendisleri vardır.

Yazı hakkında düşünceleriniz nedir? Tecrübelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Avatar
Konuk Yazar
Konuk yazarlarımız tarafından sitemize yollanan yazılar bu hesaptan yayınlanmaktadır. İsimsiz yazı yayınlamak istiyorsanız iletişim bölümünden sizlerde yazılarınızı yollayabilirsiniz.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

koseni-sec-yazar-ol

Yeni Yazılar

Mühendis Maaşları

Popüler Yazılar