Fizikte Entropi Nedir

13289

Entropi, bir diğer adıyla düzensizlik aslında evrenin kaderini söyler bize ama şurası yanlış anlaşılmasın ne olacağına değil de ne olabileceğine dair ipuçları verir. Tabii olarak bunu benim anlatmak istediğim gibi anlayamayabilirsiniz. Bu şu demektir; Örneğin bir bardağı ele alalım bir bardağın akıbetinin elinde sonunda ne olacağını tahmin edebiliriz çok yüksek olasılıkla birinin elinden düşecek, biri yanlışlıkla çarpacak veya bardakları dizerken düşecektir.

bardağın kırılması

Peki ya kırılmış bir bardağın kendiliğinden eski bir bardak oluşturabileceği ihtimali bulunur mu? Siz yorulmayın ben cevap veriyim. Hayır bulunmaz, bunun nedeni meydana gelen düşük miktarda enerji çıkışıdır. Tabi buna etki eden bir dış etken bulunsa neden bardağı kırılmadan önceki haline döndürmesin? Bana kalırsa bu, bardak sektöründekilere hariç tüm insanlığa çok büyük fayda sağlar. Peki biz bir bardağı kırılmadan önceki haline geri döndüre bilirsek başka şeyleri de döndüremez miyiz? Mesela evreni, tüm evren düzensizliğe gidiyor bu durumda evrenin bir başlangıcı olması gerekiyor.

Entropi Nedir

Ve evrenin kaybettiği enerjiyi ona geri verdiğimizi varsayarak ve bir denklem oluşturursak daha sonra da oluşturduğumuz denklemi çözersek evrenin başlangıcına dair her şeyi öğreniriz. Tabi ki bunların hepsi birer teori basit kavramlardan bazı çıkarımlarda bulunduk ve bu çıkarımlara gerekli soruları sorduk her şey bu kadar basit olsaydı eminim ki birçok bilim insanı bunu önceden bulmuş olurdu. Bunun doğruluğundan emin olamamamızın nedeni; Entropi, çünkü bir cismin entropisini arttırmak için ona enerji vermemiz gerekmektedir ve eğer enerji verirseniz de cismin entropiyle doğru orantıda hareket potansiyeli de artar. Bu da şu demektir evrenin başlangıcına gitmek için evrene enerji vermek değil aksine ondan enerji alarak formüle etmemiz gerekiyor.

Bu bizim tüm teorimizle ters düşüyor. Bu durumda evren eskiden daha büyüktü ve şu anda küçülüyor ama biz evrenin genişlediğini biliyoruz bu durumda daha değişik bir yol denememiz gerekecektir. Entropi, düzensizliktir ve entropi mevcut bilgilerimiz dahilinde azalmaz ve her zaman artma eğilimindedir.

Bu makalede bilimsel verilerden daha çok hayal gücü kullanılmıştır. Tartışmaya tamamen açıktır. Şimdiden yorumlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Soru sormak veya tartışmak isteyenler yorum kısmından düşüncelerini ve fikirlerini yazabilirler.

Bu makalenin tüm hakları yayımladığım kuruma ve tarafıma aittir. Çalınması ve izinsiz kullanılması halinde gerekli işlemler uygulanacaktır.

12 Yorum

 1. Enerji kullanmadan elde edilecek olan bir entropi düşündünüz mü ? E=mc2 evrenin varoluş enerjisi midir? Eğer öyleyse paralel evrenlerin bükümlenebilirği nasıl gerçekleşir ? Teşekkürler.

  • Öncelikle yazdığınız yorumdan dolayı teşekkür ederim, Veysel bey. Bu konularda bilim dünyasının da pek bir bilgisi yok açıkçası ama teorik olarak size yardımcı olmaya çalışacağım entropi bilinen evrende artma eğiliminde olduğu için enerji kullanmadan da artması mümkündür. E=mc2 yani Einstein’in ünlü denklemi enerjinin kütle ve ışık hızının karesinde eşit olduğunu söyler ( enerji = kütle ışık-hızı x ışık hızı ) yani bunu şöyle açıklayabiliriz evrende ilk kütle meydana geldiğinde ilk enerji meydana gelmiştir öyleyse ilk kez entropi artmaya başlamıştır ve daha sonra da farklı yoğunluklarda olsa da ısı her zaman arttı entropinin 0 noktası kristalleşmiş 0 kelvindir, yani -273c dir. Yani evet E=mc2 binevi evrendeki kütlenin ilk enerji olduğunu savunmuş oluyor. Paralel evrenler konusunda varlıklarından pek emin değilim ama yinede size yardımcı olmaya çalışacağım. Bildiğim kadarıyla paralel evrenler sizin benim ve başkalarının farklı forumlarda veya hallerde yaşayabileceğimiz evrenler ama bu durumda da entropi devreye girmek zorunda ve belkide o evrenlerden birkaçının yıldızı çok büyüktür ve yakıtını hızlı bir şekilde bitirip bir kara deliğe dönüşebilir. Veya başka bir paralel evrendeki güneş sistemimizin yıldızı çok küçüktür ve dünya yaşanamayacak kadar soğuk olabilir veya farklı birçok paralel evrende büyük patlama sonrası güneş sistemimiz oluşmamış bile olabilir bu yüzden yani aynı böyle bir çok evrende de fizik yasaları farklı olabilir belkide kare yıldızlar ve gezegenler bu durumda paralel evrenlerle ilgili hiçbir şekilde emin olamayız.

 2. Bir sistemden sürekli enerji alarak artma eğiliminde olan entropiyi azaltamaz mıyız? “Mevcut bilgilerimiz dahilinde azalmaz ve her zaman artma eğilimindedir.” Burdaki mevcut bilgiler kısmını biraz açabilir misiniz?

  • Öncelikle yazdığınız yorumdan dolayı teşekkür ederim münif bey, sizin bahsetmiş olduğunuz durum daha önce denenmiş ve entropi her ben kadar azalacakmış gibi gözüksede artma eğilimi göstermiştir benim benim mevcut bilgilerimiz dahilinde dememin sebebi daha keşfedilmemiş bir yolunun olabileceğidir.

 3. bütun teorilerin,kurallarin,düşunce bicimlerinin,gerceği ispat etme yöntemlerinin(insan aklınin ortaya koyduğu tüm düşünce sistemlerinin insan akĺınin bizahatihi kendisi nedeniyle(aklın herhangi bir seyi yorumlama, izah etme ,tanımlama, tasvir etme, kavrama melekelerinden bağımsiz herhangi bir şey ile ilgili ise biz buna neden duzensizlik diyelim ki. Her şeyin insan AKLI İLE İZAH EDİLMEK MECBURİYETIMI Var.

  • Rica ederim Kaan bey, başka merak ettiğiniz bir şey varsa veya bu konu hakkında teoriniz herzaman size yardımcı olurum.

 4. Evrende sürekli olarak çarpışmalar,patlamalar oluyor.Bir yandan enerji kaybederken(big bang teorisinden yola çıkarsak) bir yandan sistem iş yapıyor ve enerji açığa çıkıyor bu da sistemin yaptığı işin daha fazla enerji açığa çıkardığını bize gösterer mi ?

  • Öncelikle yazdığınız yorumdan dolayı teşekkür ederim Kaan bey, evet Evren’de herzaman çarpışmalar patlamalar ve sönmeler yaşanıyor ve bu durumda enerji açığa çıktığı da doğrudur ama enerji kaybolmuyor bu durumda enerjinin korunumu yasası devreye girer ve enerji sadece hal değiştirebilir bu sebeple hidrojen ve helyum dengesi hiçbir zaman bozulmuyor bu durumda Evren’in kütlesi de değişmiyor sadece yoğunluk değişiyor. Yani E=mc2 yi düşünürsek evren başlangıçta yoğun ve sıcaktı sonra yoğunluğu azaldı ve hacmi arttı ama kütlesi her zaman sabit kaldı aynı şey enerji için de geçerlidir.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.