Ana SayfaBilimFizikte Entropi Nedir

Fizikte Entropi Nedir

Entropi, bir diğer adıyla düzensizlik aslında evrenin kaderini söyler bize ama şurası yanlış anlaşılmasın ne olacağına değil de ne olabileceğine dair ipuçları verir. Tabii olarak bunu benim anlatmak istediğim gibi anlayamayabilirsiniz. Bu şu demektir; Örneğin bir bardağı ele alalım bir bardağın akıbetinin elinde sonunda ne olacağını tahmin edebiliriz çok yüksek olasılıkla birinin elinden düşecek, biri yanlışlıkla çarpacak veya bardakları dizerken düşecektir.

bardağın kırılması

Peki ya kırılmış bir bardağın kendiliğinden eski bir bardak oluşturabileceği ihtimali bulunur mu? Siz yorulmayın ben cevap veriyim. Hayır bulunmaz, bunun nedeni meydana gelen düşük miktarda enerji çıkışıdır. Tabi buna etki eden bir dış etken bulunsa neden bardağı kırılmadan önceki haline döndürmesin? Bana kalırsa bu, bardak sektöründekilere hariç tüm insanlığa çok büyük fayda sağlar. Peki biz bir bardağı kırılmadan önceki haline geri döndüre bilirsek başka şeyleri de döndüremez miyiz? Mesela evreni, tüm evren düzensizliğe gidiyor bu durumda evrenin bir başlangıcı olması gerekiyor.

entropi nedir

Ve evrenin kaybettiği enerjiyi ona geri verdiğimizi varsayarak ve bir denklem oluşturursak daha sonra da oluşturduğumuz denklemi çözersek evrenin başlangıcına dair her şeyi öğreniriz. Tabi ki bunların hepsi birer teori basit kavramlardan bazı çıkarımlarda bulunduk ve bu çıkarımlara gerekli soruları sorduk her şey bu kadar basit olsaydı eminim ki birçok bilim insanı bunu önceden bulmuş olurdu. Bunun doğruluğundan emin olamamamızın nedeni; Entropi, çünkü bir cismin entropisini arttırmak için ona enerji vermemiz gerekmektedir ve eğer enerji verirseniz de cismin entropiyle doğru orantıda hareket potansiyeli de artar. Bu da şu demektir evrenin başlangıcına gitmek için evrene enerji vermek değil aksine ondan enerji alarak formüle etmemiz gerekiyor.

Bu bizim tüm teorimizle ters düşüyor. Bu durumda evren eskiden daha büyüktü ve şu anda küçülüyor ama biz evrenin genişlediğini biliyoruz bu durumda daha değişik bir yol denememiz gerekecektir. Entropi, düzensizliktir ve entropi mevcut bilgilerimiz dahilinde azalmaz ve her zaman artma eğilimindedir.

Bu makalede bilimsel verilerden daha çok hayal gücü kullanılmıştır. Tartışmaya tamamen açıktır. Şimdiden yorumlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Soru sormak veya tartışmak isteyenler yorum kısmından düşüncelerini ve fikirlerini yazabilirler.

Bu makalenin tüm hakları yayımladığım kuruma ve tarafıma aittir. Çalınması ve izinsiz kullanılması halinde gerekli işlemler uygulanacaktır.

14 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
14 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?