Fransa’da Kartallar Drone Avında

19622
Drone Avcısı Kartallar

Casus drone araçlarını yakalamaktan sorumlu olsaydınız hangisini kullanmayı tercih ederdiniz? Omzuna monte edilmiş bir bazuka? Veya elektromanyetik savunma kalkanı mı? Ya da biraz daha alçakgönüllü bir şey, örneğin çok iyi eğitilmiş bir altın kartal gibi?

O sinir bozucu hava aracına karşı savunma durumu söz konusu olduğunda, Fransız ordusu kuşlardan yardım almayı tercih etmiş. Her biri, sadece birkaç saniye içinde gökyüzünden bir dronu bulabilir, takip edebilir ve kapabilme becerisine sahip. Havada devriye gezen kartal aynı zamanda doğal bir radar rolünüde üstlenmiş. Sinyallere yakalanmayan veya insanların göremeyeceği yerlerden gelecek bir saldırı durumunda etkili gözlere sahip kartallar görevini layıki ile yapıyor.

Bu yırtıcı drone avcısı kuşlar Güneybatı Fransa’da bir Fransız Hava Kuvvetleri üssünde eğitiliyor. Bu kuşlar droneların üstünde doğmakta ve beslenmenin ilk aşamalarında orada bırakılmaktadır. Uçmaya hazır olduklarında, droneları yakalamaları için bir tarlaya getiriliyorlar ve etle ödüllendirme sistemi uyguluyorlar.

Fransız Hava Kuvvetleri Genel Sekreteri Jean-Christophe Zimmerman, Reuters’e verdiği demeçte, “Bu kartallar, droneları birkaç bin metre uzakta bulabilir ve onları etkisiz hale getirebilirler” dedi.

Bu fikir ile askeri üsler, havaalanları ve diğer hassas bölgelerdeki sinsi küçük droneların güvenli ve etkili bir şekilde yakalanabilmesi için bir çözüm sunmaktır. (Askeri Predator tarzı dronelar ile karıştırılmamalıdırlar). Kartallar, diğer çözümlerden daha güvenli görünüyor. Hollanda da dahil olmak üzere diğer ülkeler de droneları yakalamak için kartal kullanıyor.

En kötü durum senaryosu nedir?

Bazı güvenlik uzmanları, teröristlerin patlayıcı maddeleri veya diğer malzemeleri bu tür insansız hava araçlarına yerleştirebileceğini ve kalabalığa veya hükümet binaları gibi hassas yerlere uçabileceğinden korkuyor. Böyle bir hareket, 2015 yılında bir siyasi protestocunun radyoaktif materyali bir quadcoptere bağlayıp Tokyo’daki Japon başbakanlığının çatısına konması ile sonuçlanmıştı.

Resim Kaynak

Kartallar tarafından yakalanan dronelar 10 Şubat 2017’de Fransa’nın güneybatısındaki Mont-de-Marsan hava istasyonunda yapılan askeri tatbikat sonrasında çekilmiştir. Georges Gobet-AFP / Getty Resimleri

2 Yorum

  1. Droneların pervaneleri kartallara zarar vermiyor mu acaba? Pervaneler mutlaka kartalların bileğine temas ediyordur diye düşünüyorum. Fotoğraflardan anlayamadım ama bileklerinde koruyucu bir şey olabilir mi ?

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.