Mekatronik Mühendisliği

13099
Mekatronik Mühendisliği

Yazıya başlarken öncelikle mekatronik mühendisliğinin ne olduğuna dair bir giriş yapmak doğru olacaktır. Mekanik, elektrik, bilgisayar ve kontrol sistemlerini bir araya getiren her teknolojiye mekatronik denir. Zaten, eğer Cd sürücüleri, robotlar, abs fren sistemleri, kopya makineler ya da bilgisayarla uzaktan kontrol edilen cihazlar tasarlıyorsanız, mekatronik sanayide çalışıyorsunuz demektir.

Bahsi geçen sistemler önceden ayrı ayrı firmalar tarafından üretilmekteydi. Bir bilgisayar firması bilgisayar sistemleri üretirdi, elektrik firması elektrik sistemleri, üretim firmaları makinelerin komplesini üretirdi. Genellikle, bu firmalar birbirleriyle ticari sırlarını paylaşmamak adına bir arada çalışmayı reddederlerdi. Ancak bu yapılanma verimli olmadı, rekabet arttıkça, birçok tasarım sürecini bir araya getirmek elzem oldu. Böylece mekatronik endüstrisi doğdu.

Mekatronik Endüstrisinin Dışarıdan Görünüşü

MekatronikMekatronik halihazırda modern global ekonominin merkezinde bir bilim dalıdır. Makine üreticileri daha karışık makineler ürettikçe, bunları pazarlamaya daha az zaman bulabiliyorlar. Bu çıkmaza çözüm olarak, önemli tasarım ve üretim firmaları mekatroniğe ağırlık veriyorlar. En başarılı firmalar mekatroniği ya da benzer bir arada çalışan prosesleri tercih edenler oluyor.

Mekatronikten en çok faydalanan çalışan kesimi, makina ve elektrik mühendisleridir. Mekanik mühendisleri kompleks mekanizma tasarımlarına yönelirken, elektrik mühendisleri kompleks elektrik sistemlerinin yer aldığı kontrol projelerine yoğunlaşıyorlar. Bu iki grup bu yüzden en çok para kazanan ve mekatronik endüstrisinde en çok söz sahibi olanlardır. Bu tarz çalışan makina mühendislerinin saati 38 dolarken, yine bu tarz çalışan elektrik mühendisleri saatte 43 dolar kazanır.

İyi Bir Mekatronik Mühendisi Olmak İçin

Bu başlık altında iyi bir mekatronik mühendisi olmak için şu yazılımları bilin, yabancı dil/diller öğrenin, bu eğitimleri mutlaka alın, şu firmalarda bu zamanda şu işleri yapın, vb. nice maddeler sıralanabilirdi. Şimdi hepsini unutun, bir kenara koyun, işin sırrı altta sıralanan 9 maddede yatıyor, iyi bir çalışan olmak için yapılacaklar sürekli yapılmalı ve işte size sürekli uygulayabileceğiniz 9 adet basit ve altın değerinde tavsiye:

 1. Mekatronik mühendisi olarak sorumluluklarınızın bilincinde olun. Görevinizi üstlenirken aynı zamanda sorumluluklarınızı da öğrenin.
 2. Problem çözme becerilerinizi geliştirin. Bu mühendislik alanında karmaşık problemlerle yüz yüze geldiğiniz zaman onlarla başa çıkmaya hazır olmanız gerekir. Başlangıç olarak ve problem çözme metodlarını öğrenmek adına problem çözme teknikleri eğitimlerine katılabilirsiniz.
 3. İletişim becerilerinizi geliştirin, üniversitelerde/kurslarda, türkçe/yabancı dilde iletişim becerileri adı altında alınan temel bilgilerin üzerine pratiklerinizi çoğaltarak iyi bir seviyeye gelmeniz kaçınılmaz olacaktır.
 4. Sürekli öğrenme ve iyileştirmeyi hayatınızda ilke edinin, her gün karşılaşılan problemlere geliştirilen çözümler öğrenmeye ve kendinizi geliştirmeye sizi zorlayacaktır.
 5. Mücadeleci olun, bazı problemleri aşmanız size imkansız gelebilir, paniklemeyin, kendinize biraz zaman tanıyın ve o problemi çözün.
 6. Meraklı olun. Pozitif merak sürekli gelişimi de kendiliğinden getirecektir.
 7. Öğrendiğinizi hayata geçirin, bol bol yapacağınız pratiklerle pekiştirin.
 8. Doğruluk, doğru iş yapmak prensibiniz olmalı, elbette hatalar yapacaksınız ve hatalar en büyük öğretmenlerdir ancak bir mekatronik mühendisi hatasız olmayı alışkanlık haline getirmelidir.
 9. Matematiği sevin ve sayılara olan sevginiz hiç bitmesin. Çünkü mühendislik biliminin ve fizik, kimya gibi temel derslerinin de temeli matematiktir.

Bunlar daha da çoğaltılabilir; zamanı iyi yönetme, iyileştirme ve düzeltici aksiyonlar almak adına performans takibi yapma, sistem analizi yapabilme, kalite kontrol analizi yapabilme, makinelerin ve işlerin takibi yapabilme, koordinasyon ve ikna kabiliyeti, eğitim verme yeteneği, iş analiz yeteneği, teknoloji tasarım kabiliyeti, insan kaynakları yönetim becerisi, sosyal algı, ekipman veya sistemlerin operasyonlarını kontrol edebilme ve insanlara yardım etme alışkanlığına sahip olma, inovasyon kabiliyeti, analitik düşünce yapısına sahip olma, insiyatif alabilme, detaylara dikkat etme, sebatlı olma, otokontrollü olmak, adaptasyon/esneklik kabiliyeti, strese karşı tolerans gösterebilmek, başarı hedefleri koymak ve hedefler için efor sarfetmek, liderlik yeteneği, özgürlükçülük, diğer insanların ihtiyaçlarına ve duygularına karşı duyarlı ve saygılı olmak vb..

Mekatronik mühendisleri çalışma hayatları süresince bu özelliklere dair taşıdıkları potansiyelleri daha çok insiyatif ve sorumluluk alarak geliştirecekler ve profesyonel iş dünyasında örnek gösterilen mühendisler arasında yerlerini alacaklardır; yeter ki 5. maddede bahsedilen savaşçı olmayı hayatları boyu elden bırakmasınlar.

Önceki İçerikAdli Tıp Matematiği
Sonraki İçerikMilenyum Problemleri
Utkay Nesim Gögebakan
1984 senesi Bursa doğumluyum, Bursa'da yaşıyorum. 2010 senesinde Atılım Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği bölümünden lisans diplomamı aldım. Otomasyon dalında uzmanlık eğitimimi tamamladıktan sonra 2 yıl boyunca Dijital Tekstil Baskı Makineleri sektöründe Teknik Servis Mühendisi olarak baskı makinalarının mekanik, elektronik ve yazılım kurulumlarını ve bakımlarını gerçekleştirdim, renk kalibrasyonu dalında uzmanlaştım. Makine sektörünün ardından otomotiv sektörüne yönelerek Kaynak Prosesinde Yalın Çalışmacı olarak 2 sene hizmet verdim ve son durağım olan Kalite alanında görevimi sürdürmeye devam ettim. Güncel olarak yurtiçi ve çoğunlukla yurtdışı birçok Tier 2 firmadan sorumlu Tedarikçi Kalite Geliştirme Mühendisi pozisyonunda çalışmaktayım ve Bursa Teknik Üniversitesi'nde Uluslararası Ekonomi Politikası alanında yüksek lisansıma devam etmekteyim. İngilizce, Almanca ve Fransızca bildiğim yabancı diller arasındadır.

3 Yorum

 1. Şimdi ben bu sene bu bölümü yazmayı düşünuyorum ama kafam da deli sorular herkes Birsey diyor iş zor bulursun diyorlar ara da kalıyorsun diyorlar bi yol gösterin be

 2. Merhaba ben şuan lise son öğrencisiyim ve mekatronik mühendisliği benim bir hedefim oldu bu yüzden sizinle özel olarak konuşmak bilgi almak istiyorum mail adresime mesaj atar mısınız ?

 3. merhaba,ben Tevfik Güzel 2011 Atılım Üniversitesi Mekatronik mühendisliği mezunuyum.Mekatronik Son zamanlarda Endüstri 4.0 ile daha da pekiştirdiğimiz mühendislik dalıdır. İlerleyen zamanlarda mekatronik mühendisliğinin sonu olmayan ve çok geniş kapsamlı çalışma ortamı olduğunu çok rahatlıkla anlıyabileceğiz. Çalıştığım Fabrikalarda mekanik elektrik ve elektronik arızaları çözebilme, sistemleri revizyon ve proje kapsamında bunları çözebilmenin iyi bir mektronik eğitiminden geçtiğine inanıyorum

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.