Sayısal Elektronik Nedir

1500
Sayısal Elektronik Nedir

Elektriksel bir devrede, elektronik işlemler yapabilmek için, bu devreye ait giriş ve çıkış birimleri bulunur. Devre girişten gelen bilgileri gerekli işlemlerden geçirerek çıkışa gönderir. Sayısal elektronik bu giriş ve çıkış verilerinin sayısal olarak belirtilmesidir. Giriş ve çıkış değerlerini oluşturan bu sinyaller sayısal verilere dönüştürüldüğünde yalnızca 0 ve 1 değerlerini alabilirler. Sayısal elektronik de verinin değeri 1 ise sinyal var, 0 ise sinyal yok anlamına gelir. Analog elektronik de ise sayısal verilere ihtiyaç yoktur. Bilgi direk geldiği şekli ile işlenir ve aynı şekilde çıkışa gönderilir. Sayısal elektronik de işlemler genellikle 2’li sayı sisteminde ve Boole cebri kullanılarak gerçekleştirilir. Sayısal elektronik de kullanılan birçok yardımcı devre elemanı vardır.

Sayısal elektronik de kullanılan yardımcı devre elemanları nelerdir?

mantıksal devreler

Sayısal elektronik devrelerine mantıksal devreler de denir. Mantıksal devrelerde işlem yapabilmek için birçok yardımcı devre elemanı kullanılır. Bu yardımcı elemanları kısaca tanımaya çalışalım:

1-) lojik (Mantıksal) kapılar: Sayısal elektronik de kullanılan bir kaç farklı türde lojik kapı bulunur. Bunların en çok kullanılanı Ve, Veya kapılarıdır. Diğer kapılar Ve, Veya kapılarından türetilmiştir. Örneğin Ve değil, Veya değil kapıları gibi. Lojik kapılar girişlere gelen veriyi anlık olarak, kendi doğruluk tablolarında bulunan değerlere göre, çıkışlara iletirler.

2-) Filip filoplar: Bir bitlik bilgiyi saklayabilen devre elemanlarıdır. Flip filop devrelerinde giriş bilgisi değişmediği sürece çıkış bilgisi değişmez. Sayısal elektronik de kullanılan 4 adet temel filip filop devresi vardır. Bunlar: JK filip filop devresi, SR filip filop devresi, D filip filop devresi ve T filip filop devresidir. Filip filop devrelerinde 2 adet çıkış bulunur. Çıkışlardan biri Gerçek çıkış değerini (Q) verirken, diğeri de bu değerin değilini (Q’) verir.

Sayısal elektroniğin kullanım alanları nelerdir?

Günümüzde sayısal elektronik aklınıza gelebilecek birçok alanda kullanılabilir. Daha doğru bir ifade ile sayısal elektronik bilgisayar sistemlerinin temelini oluşturur. Bilgisayarda ki tüm veriler 1 ve 0’lardan ibarettir. Bu verilerin işlenip hayata geçirilmesi ise sayısal elektroniğin işidir. Bilgisayarlar dışında ki birçok elektronik sistemde de sayısal elektronik kullanılır.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.