Tel Bilezikli Rulman

5949
rulman

Merhabalar, bu yazımda tel bilezikli rulman hakkında bilgi vereceğim. Tel bilezikli rulman bilyaların veya silindirlerin kanal içinde çalıştığı yuvarlanma elemanı olan, tel halkaları andıran bir yataktır. Makaralı rulmanlar da iki bilezik kullanabilir, ancak bilyalı rulmanlar da genellikle üç veya dört bilezik kullanımı tercih edilir. 4 bileziğe sahip bilyalı rulman ve 2 bileziğe sahip makaralı tel bilezik rulman örneklerini aşağıda görmektesiniz.

Tel Bilezikli Rulman

Tel bilezikli rulmanlar büyük olabilir ancak hafif ve küçük profilleri ile iyi hassasiyetleri vardır. Tel bilezikler çok küçük bir iç yapıya sahiptirler ve yeterli yatak yuvası tarafından desteklenmiş olması gereklidir. Bilyalar, makaralar veya her bir çapraz makaralar yuvarlanma elemanı gibi kullanılır. Tasarımı nedeniyle tel bilezik rulman genellikle 4 noktadan bilyalara teması bulunmaktadır. Bu nedenle “4 point contact” olarak da isimlendirilir.

tel bilezikli rulmanlar

Tel Bilezikli Rulman Çeşitleri

En yaygın 2 tür kullanılır; açık iç ve dış halkalı rulman. Özel uygulamalar için sadece 3 halka kullanılarak açısal kaçıklığı telafi edebilir. Özellikle radyal yükler için özel bir tipi sadece iki bilezik halkaları ile kurulabilir.

Standart Bilyalı Rulmanlar ile Kıyaslanması

Yerden tasarruf sağlayan tasarım aynı zamanda her yönden gelen yükleri ve momentleri karşılaması önemli avantajlarından biridir. Bilezik halkalarda çalışan yuvarlanma elemanı nedeniyle çevrelenmiş tasarım, doğrudan yuvarlanma sürecinde gerilmeye (Stress) maruz değildir. Böylece alüminyum, pirinç veya plastik gibi alternatif malzemeler kullanmanıza olanak sağlar. Diğer bir avantajı ise, dönme direnci ve ön yükleme tam olarak ayarlanabiliyor olmasıdır.

Özel tasarıma sahip olması nedeniyle, tel bilezikli rulmanlar da artmış montaj süresi gibi sistemin doğal dezavantajları vardır. Çünkü tel bilezikli halkaların hatasız çalıştığından emin olmak için çevreleyen tasarımın içine doğru takılması gereklidir. tel bilezikli rulman çeşitleri

Tel Bilezikli Rulman Uygulama Alanları

Tel bilezikli rulmanlar, mikro konumlandırma (XY) durumlarında lineer rulmanlarda kullanılır. Yaygın olarak mikroskoplarda bulunur.

Rulman üretim yapan yerler;

  • Rothe Erde Dortmund
  • Franke GmbH

Tel bilezikli rulman video:

Kaynak: Decker/Kabus, Maschinenelemente, Funktion, Gestaltung und Berechnung, Page 422, Hanser, 15th Issue 2000, ISBN 3-446-21525-5

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.