Patlamaya Dayanıklı Duvar Kağıdı

2670
patlamaya dayanıklı duvar kağıdı

Amerikan ordusu, çelik yelek yapımında kullanılan Kevlar adlı malzemeden yapılmış iplikler içeren, patlama ve darbeye dayanıklı “duvar kağıdı” üretti. Bu ürün duvarların yıkılmasını belli bir dereceye kadar önlüyor, ancak en önemli özelliği, patlama ve darbe esnasında, duvarlardan etrafa parça fırlamasını ve buna bağlı ciddi yaralanmaları önlüyor.

Bu potansiyel hayat kurtarıcı patlamaya dayanıklı duvar kağıdı polimer liflere gömülü kevlar fiber iplikler ile zenginleştirilmiştir. Diğer bir avantajı ise, aynı zamanda kolaylıkla taşınabilir ve hızlı bir şekilde uygulanabilir olmasıdır.

Balistik duvar kağıdı henüz araştırma ve geliştirme aşamasında henüz resmi bir adı yok, ama gelecek bir gün yapılarda kullanılmaya başlanacaktır.

Patlamaya dayanıklı duvar kağıdı Pentagon’da bir askeri fuarda sergilenmektedir.

İlgili Patlamaya Dayanıklı Duvar Kağıdı Tanıtımı

Önceki İçerikNASA 10 Motorlu Hibrid Drone
Sonraki İçerikTel Bilezikli Rulman
Oğuzhan Mallı
Merhaba Ben Oğuzhan Mallı Mühendis Beyinler sitesinin kurucusuyum, Bir süre Karadeniz Teknik Üniversitesinde Elektrik ve Elektronik mühendisliği okuduktan sonra, yurtdışında eğitimime devam etmekteyim. Advanced seviyesinde İngilizce ve Rusça bilmekteyim. Yazılarımda yaptıklarımla, düşüncelerimle ilgili pek çok şey bulabilirsiniz. Yorumlarınız, düşünce ve tavsiyeleriniz benim için çok önemli. Yalnızca “Merhaba, buralardaydım.” demek için dahi olsa vakit ayırıp bıraktığınız her bir yorum için çok teşekkür ederim.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.