Ana SayfaBilgisayar MühendisliğiWindows 10 USB DVD Tool Kullanımı - Windows 10 usb format

Windows 10 USB DVD Tool Kullanımı – Windows 10 usb format

Merhaba arkadaşlar bu yazım windows 10 usb dvd tool kullanımı ve windows 10 usb format atma hakkında olacak. Rufus, güvenli bir şekilde USB sürücülerini biçimlendirme ve ön yüklemeli duruma getirmeye yardımcı olan bir araçtır. Windows için kolayca biçimlendirme yapabileceğiniz küçük boyutlu yardımcı program olmasının yanı sıra ön yüklenebilir USB keys, memory-sticks ve USB kalem sürücüleri gibi USB sürücüleri oluşturmanıza imkan sağlar. Gelişmiş ve standart olmak üzere 2 ayrı seçenek ile kullanabilirsiniz.

Kolay ön yüklenebilir ortam oluşturun. windows 10 usb format

Windows’un kendi yerleşik biçimlendirme paneline benzeyen kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir. NTFS, FAT32, exFAT ve UDF gibi dosya sistemi türleri ve yeni birim etiketi, hedef sistem tipi, cihaz ve küme boyutu gibi bölümleri seçebiliriz.

Bu aracı kullanarak genişleyebilir etiket oluşturabilir, hızlı format modu ve ikon dosyaları yaratabilirsiniz. Bir kaç temel biçimlendirme seçenekleri vardır. Araç ayrıca bize (1 den 4’e kadar türde) algoritmalar seçmenize olanak sağlar. ISO görüntüsü kullanılarak ön yüklenebilir bir disk oluşturulur. Rufus, tüm faaliyetleri kayıt altına alır ve onları log dosyası biçiminde kaydeder.

Özellikle şu yerlerde kullanışlı olabilir:

  • Ön yüklemeli ISO’lardan (Windows, Linux, UEFI, vb.) USB yükleme medyası oluşturmanız gerektiğinde
  • İşletim sistemi yüklü olmayan bir sistemde çalışmanız gerektiğinde
  • DOS üzerinden BIOS ya da diğer firmware yüklemelerine ihtiyaç duyduğunuzda
  • Düşük seviyeli bir araç çalıştırmak istediğinizde bu araçtan faydalanabilirsiniz.

Resmi sayfasından Windows için ücretsiz sürümünü buradan (rufus.akeo.ie) indirebilirsiniz.

Veya buradan indirebilirsiniz. rufus.akeo.ie

Windows 10 için ISO önyüklenebilir USB ortamı oluşturma

Bu freeware indirdikten sonra, USB takın ve daha sonra Rufus programını tıklayın. Windows 10’un 32-bit sürümü için 4 GB USB ve 64-bit sürümü için 8 GB gerektirdiğini unutmayın.

windows 10 refus

Yeni bir birim etiketi verebilir ve indirdiğiniz Windows 10 ISO görüntüsünün konumuna göz atabilirsiniz. Konuma göz atmak için biçimlendirme seçenekleri altından açılış diski oluşturma yöntemi seçeneğini göreceksiniz. Sağ taraftaki küçük simgeyi tıklayın ve klasöre göz atın ve ISO dosyasını seçin. Seçeneklerin geri kalanı, kendi varsayılan değerlerine bırakabilir.

Bunu yaptıktan sonra, sadece Başlat’ı tıklayın ve işlemin tamamlanmasını bekleyin. Başlat’ı tıkladığınız zaman USB üzerindeki tüm verilerin silineceğini unutmayın. Bunu kullanmadan önce gerekirse verilerinizi yedekleyin.

İşlem tamamlandığında, Windows 10 yüklemek için kullanabileceğiniz bir ön yüklenebilir Windows 10 yükleme USB ortamınız olacak.  Bundan sonraki Windows 10 usb format atmak için başlangıç bios ekranından ilk başta usb sürücümüzü boot etmesini istiyoruz.

Furkan Gümüş
Furkan Gümüş
Karadeniz Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü mezunu. Yüksek lisans eğitimini Marmara Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde tamamladı. Doktora eğitimine Yıldız Teknik Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği alanında devam ettiriyor. Uzmanlığı Robot ve Mekatronik Sistemler, Otomatik Kontrol, Mekanik Tasarım, Gömülü Sistem ve Kontrol Yazılımlarıdır.

2 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?