Elektronik Atık Nedir

775
Elektronik Atık

Elektronik atık günümüzde Türkiye dışında tüm Dünya için büyük bir sorun olmaya devam etmektedir. Eskiyen elektronik eşyaların zararlı maddeleri de barındırıyor olmalarından dolayı çevreye verdikleri zarar giderek artmaktadır. Bu durumla başa çıkmak için alınan önlemlerin başında elektronik atıkların hammadde olarak tekrar kullanılmaya başlanmaları gelmektedir.

Elektronik Atık Nedir

Nedir Elektronik Atık?

Elektronik atıklara kısaca E-atık da denilmektedir. Elektronik aletlerin ya da cihazların kullanım sürelerinin bitmesi ya da kırılmaları bozulmaları gibi nedenlerden dolayı kullanılamaz hale gelmeleri anlamını taşımaktadır.

Ev ve iş yerlerinde kullanılan pek çok cihaz bir süre sonra elektronik atık olarak kullanılamaz hale gelmekte atılmaktadırlar. İçlerinde bulunan plastik, cam ve metal malzemelerden dolayı tekrar işlenmeleri zor olabilmektedir. Bazı elektronik aletleri geri dönüşüm olarak hammaddeye döndürmek kolay olabilirken birçoğundan meydana çıkan zehirli maddeler nedeniyle çevreye ve insan sağlığını tehdit etmektedirler.

Elektronik Atıkların Artmasına Neden Olan Faktörler

Teknolojinin hızla ilerlemesi ve sanayi alanında meydana gelen büyümeyle birlikte günümüzde kullanılan elektronik aletler de değişmektedir. Bir üst modellerinin çıkması bir önceki serisine yeni özellikler eklenerek elektronik cihazların yenilenmesi, tüketimin hızlanması gibi nedenlerden dolayı cihaz kullanımları eski dönemlere nazaran daha kısa sürmektedir.

Bu durum karşısında da elektronik atık sayısı giderek artmaktadır. Gelişmiş ülkeler E-atıkların %32’lik bir bölümünü geri dönüşümle tekrar kullanılabilir hale getirmektedir. Kalan kısımlar ise üçüncü dünya ülkelerinden bazılarına bağışlanmakta bazılarına da uygun fiyatla satılmaktadır.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.