Gelecek Vaad Eden Parlak 9 Türk Genci

63921
Gelecek Vaad Eden Parlak 9 Türk Genci

Bu yazımızda sizlere ülkemizi gururlandıran ve gelecekleri parlak 9 Türk gencini tanıtmak istedim. Yaşlara göre sıralı bir şekilde genç bilim insanlarını getireceğiz:

Önceki

1. Astrofizikçi: Dr. Umut Yıldız (36)

1980 doğumlu olan Dr. Umut YıldızNASA’ya ait Jet Propulsion Laboratory (JPL)’de derin uzay iletişimi ve astrofizik alanlarında araştırmacı olarak çalışıyor. Ankara Üniversitesi, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’nde lisansını, Hollanda’da Groningen Üniversitesi’nde yüksek lisansını ve Leiden Üniversitesi Gözlemevi’nde de Molekül Astrofiziği (Astrokimya) alanında doktorasını tamamladı. Herschel Uzay Teleskobunu kullanarak yıldız oluşum bölgelerinde ilk kez su ve oksijen moleküllerinin keşfini yapan takımda yer aldı.

Çalışma konuları arasında derin uzay iletişimi, yıldız oluşumu, molekül bulutları, büyük veri analizi ile bilgi madenciliği gelmekte; bu sebeple Umut Yıldız ismini ilerleyen günlerde daha sık duyacağınızı belirtelim.

Önceki

1 Yorum

  1. Keşke ülkemizde imkanlarımız olsa da böyle gençlerimiz yurt dışında değil de ülkemizde okuyabilseler. Beyin göçü oranının yüksek olduğu ülkemizde gelişmelerin devam edeceğini umuyoruz.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.