Gelecek Vaad Eden Parlak 9 Türk Genci

1
62572

Bu yazımızda sizlere ülkemizi gururlandıran ve gelecekleri parlak 9 Türk gencini tanıtmak istedim. Yaşlara göre sıralı bir şekilde genç bilim insanlarını getireceğiz:

Önceki

1. Astrofizikçi: Dr. Umut Yıldız (36)

1980 doğumlu olan Dr. Umut YıldızNASA’ya ait Jet Propulsion Laboratory (JPL)’de derin uzay iletişimi ve astrofizik alanlarında araştırmacı olarak çalışıyor. Ankara Üniversitesi, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’nde lisansını, Hollanda’da Groningen Üniversitesi’nde yüksek lisansını ve Leiden Üniversitesi Gözlemevi’nde de Molekül Astrofiziği (Astrokimya) alanında doktorasını tamamladı. Herschel Uzay Teleskobunu kullanarak yıldız oluşum bölgelerinde ilk kez su ve oksijen moleküllerinin keşfini yapan takımda yer aldı.

Çalışma konuları arasında derin uzay iletişimi, yıldız oluşumu, molekül bulutları, büyük veri analizi ile bilgi madenciliği gelmekte; bu sebeple Umut Yıldız ismini ilerleyen günlerde daha sık duyacağınızı belirtelim.

Önceki
Paylaşır mısınız?
Furkan Gümüş
Karadeniz Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü mezunu. Yüksek lisans eğitimini Marmara Üniversitesinde Mekatronik üzerine devam ettirmektedir. Uzmanlık alanı Robot ve Mekatronik Sistemler, Otomatik Kontrol, Mekanik Tasarım, Gömülü Sistem ve Kontrol Yazılımlarıdır.

1 Yorum

  1. Keşke ülkemizde imkanlarımız olsa da böyle gençlerimiz yurt dışında değil de ülkemizde okuyabilseler. Beyin göçü oranının yüksek olduğu ülkemizde gelişmelerin devam edeceğini umuyoruz.

Düşünceleriniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here