Mekatronik Mühendisi Kendini Nasıl Geliştirir

4
17
mekatronik-muhendisi

Mekatronik mühendisi ismi gereği pek çok alanda kendini geliştirmeye ihtiyaç duymaktadır. Bende mekatronik mühendisliği öğrencisiyim ve 5 yılda edindiğim okul yaklaşık 6 aylık iş tecrübesine dayanarak şunu söylemeliyim ki kesinlikle ama kesinlikle İngilizceyi ileri seviye öğrenin arkadaşlar ve bunu mümkünse okul zamanında yapmaya özen gösterin çünkü çalışmaya başladığınızda vaktiniz kalmıyor. Şimdi diyebilirsiniz “akşamlar torbaya mı girdi elbet öğrenirim” maalesef öyle olmuyor işten yorgun argın geldikten sonra yemek yiyip bir güzel koltukta uzanıp oturuyorsunuz. Üniversite de boş vakitlerinizin bir kısmını İngilizcenizi geliştirmek için uğraşın hatta mümkünse erasmus yapın yada yüksek lisansınızı yurt dışında yapın ilerde çok işinize yarayacağını göreceksiniz.

ingilizce

Bir Mekatronik Mühendisi Kendini Nasıl Geliştirir

Birazda teknik açıdan kendinizi geliştirmekten bahsedelim mekatronik mühendisliği öğrencisiyseniz işiniz biraz zor çünkü teknik anlamda da baya bir gelişme sürecine girmelisiniz. Kendini geliştirmeye basit elektronik devreler kurarak başlayın bu basit hobi elektronik devreleri size elektronik elemanları tanıma ve nasıl çalıştıklarını öğrenme imkanı sağlar. Örneğin bir karanlıkta yanan lamba projesi yapabilirsiniz. Bu projeyi de iki aşamada inceleyelim led yakmak ve 220 voltluk ampul yakmak. Led yakmalı projeyi yapmaya başladığınızda en başta devre kurma hakkında bilgi sahibi olmaya başlıyorsunuz bazı soru işaretleri olacak ama internet çağında yaşıyoruz açın ve bakın gerekirse bilen birilerine mail atın yada sosyal medya üzerinden bizlere sorun asla ama asla çekinmeyin. Devre kurmanın yanı sıra birde elektronik devre elemanlarını çok iyi şekilde öğreniyorsunuz. Karanlıkta yanan lamba projemizde LDR adını verdiğimiz bir elektronik eleman mevcut bu eleman ışığa bağlı olarak direnci düşen bir eleman siz bu eleman ile proje yaparak bu elemanın çalışma mantığını çok daha iyi kavrarsınız.

proje-yapmak

Led diyotlu projede ldr yi öğrendiniz kendinizi geliştirin durmayın projenize ekleme yapın led yakmak pek işe yaramaz ama 220 volt lamba yaktığınızda sokak lambalarını modellemiş olursunuz. Bunun için ne yapmak lazım bir röle kullanmak gerekiyor. Tebrikler böylelikle röle kullanmayı ve rölenin çalışmam mantığını da öğrenmiş oldunuz. Farklı farklı projeler yaparak farklı elemanların kullanımı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Mekatronik mühendisi teknolojik gelişmelere açık olmalıdır bunun için teknolojik gelişmeleri her zaman takip edin dünyada neler oluyor bilin. Her şeyi bilin yada her gün açın teknoloji dergisi okuyarak teknolojiyi anlık takip edin demiyorum ama genel hatlarıyla teknolojinin gerisinde kalmayın bu size pratik düşünmeyi aşılar sorunlar karşısında nasıl bir teknolojik çözün sunacağınız konusunda yardımcı olur. Bu teknoloji mikro boylarda da düşünebilirsiniz. Tonlarca ağırlıkta metal işleme makinesi olarak da düşünebilirsiniz.

Arkadaşlar üniversitenin ikinci ve üçüncü sınıfında stajlara gideceksiniz eğer teknoloji fakültesinde iseniz dördüncü sınıfta yarım dönem daha staja gideceksiniz. Stajlar gelecek iş hayatınızın deneme sürümü gibi bir şeydir daha fazlası için mezun olmalı ve iş başvurularında kabul görmeniz gerekmektedir. Staj sizler için bir nimet bunu unutmayın piyasanın ne olduğunu bir mühendisin gerçekten nasıl çalıştığını ve hayallerinizdeki mühendis kavramından farklı olduğunu göreceksiniz. Yani stajınızı elinizden geldiğince boş geçirmemeye çalışın.

stajyer

Uzun lafın kısası arkadaşlar İngilizcenizi geliştirin, Üniversite çağınızda projeler yaparak teknik bilginizi geliştirin ve yapacağınız stajlara önem gösterin yani staja gittiğinizde lay lay yapmamaya çalışın :)

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

4 Yorum

  1. mezun olunca ne gibi iş olanakların olacak? ayrıca 5 sene sonra bu bölümün geleceği nedir? ben üni. hazırlık öğrencisi olarak hobi haline getirdiğim minyatür makine devre elemanları uzay bilim doğa ve elektronik aletlerin çalışma prensibini nasıl geliştirebilirim konusu üzerinde yoğunlaşıp genel hatlarıyla not defterime karalamalar yaparım. sizce ben mühendis olmalımıyım , pişman olur muyum? ayrıca ne gibi zorlukları var iş olanaklarında cevaplarsanız sevinirim. farklı mühenfislik dallarınada gidebilirim. elektrik elektronik veya makine gibi.

    • Ben üniversite için hazırlanıyorum ve ne olursa olsun insanın sevdiği işi yapması taraftarıyım. Eğer ki işinizi hobi olarak yapacak kadar seviyorsanız zaten otomatik olarak kendinizi geliştiriyorsunuz.

    • Ben üniversite için hazırlanıyorum ve ne olursa olsun insanın sevdiği işi yapması taraftarıyım. Eğer ki işinizi hobi olarak yapacak kadar seviyorsanız zaten otomatik olarak kendinizi geliştiriyorsunuz.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.